Kontroverzna odločitev: Islandija podaljšala dovoljenja za kitolov do 2029

ByAna Koren

6. decembra, 2024 ,
[Foto: Pixabay/foco44]

Kontroverzna odločitev: Islandija podaljšala dovoljenja za kitolov do 2029

Islandija, ena redkih držav, ki še vedno dovoljuje komercialni lov na kite, je v četrtek dvema kitolovskima podjetjema podelila dovoljenja za naslednjih pet let, torej do leta 2029. Odločitev je sprejela odhajajoča vlada, kar je sprožilo val kritik tako s strani aktivistov za pravice živali kot okoljevarstvenih skupin.

Vlada je objavila, da dovoljenja omogočajo letni ulov 209 kitov plavuti in 217 kitov minke. Lovna sezona traja od sredine junija do septembra, navaja AFP. Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN) je kitove plavutke označila za ranljivo vrsto, kar dodatno poudarja občutljivost odločitve.

Dovoljenja za kitolov so običajno podeljena za petletna obdobja, zadnja dovoljenja so potekla leta 2023. Aktivno je le še eno kitolovsko podjetje, Hvalur, ki je redno zaprošalo za podaljšanje dovoljenj in jih tudi pridobivalo. Drugo podjetje je svoje aktivnosti opustilo leta 2020, saj kitolov ni več donosen.

Ostro nasprotovanje odločitvi

Odločitev je sprožila ostro nasprotovanje med aktivisti in nevladnimi organizacijami. Islandsko okoljsko združenje je skupaj z mladinskim krilom izdalo izjavo, v kateri je obtožilo vlado, da je ravnala v nasprotju z interesi podnebja, narave in dobrobiti živali. Tudi Whale and Dolphin Conservation je obsodil odločitev in jo označil za “neetično”, saj jo je sprejela začasna vlada, ki je izgubila sobotne volitve.

Fundacija kapitana Paula Watsona je odločitev označila za “šokantno zlorabo moči”. Watson, znan borec proti kitolovu, je trenutno v priporu na Grenlandiji zaradi japonskega naloga za aretacijo, povezanega z incidentom na Antarktiki leta 2010.

Islandija se je že lani soočila z ostrimi kritikami, ko je preiskava pokazala, da metode kitolova ne ustrezajo standardom za dobrobit živali. Ugotovljeno je bilo, da eksplozivne harpune povzročajo dolgotrajno trpljenje kitom, kar je privedlo do prekinitve lova za dva meseca. Kljub temu so se letos aktivnosti ponovno začele, čeprav je skrajšana sezona prinesla ulov le 24 kitov.

Islandija, Norveška in Japonska so edine tri države na svetu, ki še vedno dovoljujejo komercialni kitolov. Ta praksa se sooča z ostrim nasprotovanjem borcev za pravice živali in okoljevarstvenikov, ki opozarjajo na vplive na morske ekosisteme ter vprašanja etike in dobrobiti živali.

Portal24; Foto: Pixabay/foco44