KPK poziva k imenovanju pooblaščencev za integriteto

ByMiha D. Kovač

6. decembra, 2024 ,
Komisija za preprečevanje korupcija [Foto: KPK]

KPK poziva k imenovanju pooblaščencev za integriteto

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je pozvala več kot 2000 javnih institucij, med katerimi so ministrstva, državni organi in javni zavodi, naj imenujejo pooblaščence za integriteto, poroča MMC RTV SLO. Ti bodo ključni za obvladovanje korupcijskih in drugih tveganj ter za zagotavljanje skladnega delovanja organizacij. Gre za del prenovljenih smernic, ki jih je sprejela komisija, da bi okrepila pomen načrtov integritete in izboljšala skladnost poslovanja javnih institucij.

V okviru prenovljenih smernic je KPK preimenoval obstoječe skrbnike za načrte integritete v pooblaščence za integriteto, s čimer jim daje večje pristojnosti. Pooblaščenci bodo bdeli nad implementacijo načrta integritete, ki je orodje za prepoznavanje in obvladovanje korupcijskih tveganj ter tveganj za kršitve etičnih standardov, navaja MMC RTV SLO. Poleg tega bodo opozarjali na potrebne ukrepe in o njih redno obveščali predstojnike javnih institucij.

Namestnica predsednika KPK, Tina Divjak, je poudarila, da mora biti pooblaščenec oseba, ki pozna delovanje organizacije in ji zaposleni zaupajo. Po njenem mnenju so takšni posamezniki ključni za učinkovito izvajanje načrtov integritete. Ob tem je izpostavila, da naj javne institucije z načrti identificirajo možne točke tveganj in sprejmejo ukrepe za njihovo preprečevanje.

Poenostavitve za bolj učinkovito delovanje

Prenovljene smernice prinašajo tudi tehnične poenostavitve, kot je nadgradnja informacijskega sistema, ki omogoča lažje vodenje registra tveganj. To naj bi institucijam omogočilo sistematičnejše obvladovanje tveganj in večjo skladnost pri njihovem vsakodnevnem poslovanju. Poleg tega po novem pooblaščenci ne bodo odgovorni le za obvladovanje korupcijskih tveganj, temveč tudi za druga tveganja, ki vplivajo na splošno delovanje organizacije.

KPK ocenjuje, da bodo te spremembe prispevale k bolj preglednemu in odgovornemu poslovanju, kar dolgoročno izboljšuje ugled organizacij ter zmanjšuje možnost za kršitve.

S prenovljenimi smernicami in imenovanjem pooblaščencev za integriteto želi KPK spodbuditi razvoj družbe, kjer so integriteta, odgovornost in transparentnost osnovni standardi. Kot poudarja komisija, je integriteta ključna za zaupanje javnosti, saj vključuje poštenost, skladnost z etičnimi normami in delovanje v skladu z veljavnim pravom.

Portal24; Foto: kpk