KPK prejela prijavo zoper ministra Kumra zaradi neobjave Elesove analize

Ministra Kumer in Han [Foto: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo X]

KPK prejela prijavo zoper ministra Kumra zaradi neobjave Elesove analize

Sekretar Piratske stranke Jasmin Feratović je zaradi neobjave Elesove analize na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) podal prijavo zoper ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra. Na KPK-ju so potrdili prejem prijave, ki jo obravnavajo v okviru predhodnega preizkusa, da bi ugotovili morebitne kršitve v pristojnosti komisije. Kot pojasnjuje Feratović, naj bi minister zadržal objavo študije, ki obravnava različne scenarije energetske oskrbe Slovenije in analizira stroške alternativ jedrski elektrarni.

“Za vsebino analize, v kateri so podrobno razdelani in ovrednoteni različni energetski scenariji, je vedel dva meseca, preden je ta bila dejansko objavljena,” je zapisal Feratović v izjavi za javnost. Po njegovih besedah je ministrstvo prejem študije naročilo junija, Elesov direktor Aleksander Mervar pa je ministrstvu predal dokument konec avgusta. Kljub temu je analiza do 20. oktobra ostala označena kot zaupna, Eles in ministrstvo pa sta jo javno objavila šele 24. oktobra, le tri dni po tem, ko so stranke javnosti napovedale odpoved referenduma o JEK-u 2.

Kritike glede vpliva na predreferendumsko razpravo

Po poročanju MMC RTV SLO je Feratović opozoril, da se je med zamikom objave študije odvijala burna razprava o jedrski energiji in energetiki, “ki ji je manjkala ravno ta ključna analiza stroškov alternativ JEK-u 2.” Po njegovem mnenju minister ni izpolnil pričakovane odgovornosti, saj naj bi preprečil javno objavo študije vse do trenutka, ko je bilo jasno, da referenduma o JEK-u 2 ne bo.

“Minister Bojan Kumer je s svojim delovanjem oziroma nedelovanjem preprečil, da bi bila lahko javna razprava pred referendumom opravljena celostno, na podlagi podatkov in analiz za vse predvidene scenarije razvoja energetike,” pravi Feratović. Ob tem je izpostavil, da pomanjkanje ključnih informacij omogoča politizacijo javnih razprav, kar lahko pripelje do napačnih odločitvenih procesov.

V prijavi je Feratović opozoril še na dodatek, ki je bil oktobra priložen analizi zaradi novih dejstev. Po objavi dokumenta so na Elesu pojasnili, da je dopolnitev pokazala, da je scenarij s podaljšanjem obstoječe jedrske elektrarne in gradnjo nove v resnici dražji od vlaganja v obnovljive vire, če se upoštevajo celotni stroški delovanja in vzdrževanja. Vendar pa Feratović meni, da ta dopolnitev ustvarja “precej izkrivljeno sliko, da je jedrski energetski scenarij dražji od alternativ,” pri čemer poudarja, da objavljeni dokument še vedno nosi datum 22. avgust, kar po njegovem mnenju “izkazuje sum potvarjanja dokumenta.

MOPE zanika očitke o prikrivanju podatkov

Ob objavi študije je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) zavrnilo očitke o prikrivanju študije kot neutemeljene. Po poročanju MMC RTV SLO so na ministrstvu pojasnili, da naj analiza ne bi bistveno vplivala na referendumsko kampanjo, saj se ta še ni začela. “Na referendumu se tudi ne bi odločali o potencialnih scenarijih za energetsko oskrbo Slovenije, temveč o izvedbi konkretnega projekta,” so zapisali na MOPE.

Dodali so, da informacije iz analize po njihovem mnenju niso bile nujne za boljšo obveščenost državljanov o projektu JEK 2, saj se referendum ni dotikal energetskih scenarijev, temveč specifičnega načrta.

Portal24; Foto: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo X