Kraljevi prihodki: Karel in William z najemninami služita milijone

Kralj Karel III. [Foto: Wikimedia/Dan Marsh]

Kraljevi prihodki: Charles in William z najemninami služita milijone

Nedavna preiskava, ki sta jo izvedla Channel 4’s Dispatches in The Sunday Times, je razkrila, da zasebna kraljeva posestva kralja Karla in valižanskega princa Williama s poslovnimi dogovori, ki vključujejo oborožene sile Združenega kraljestva, britanski zdravstveni sistem NHS in državne šole ustvarjajo milijone funtov prihodkov. Obe vojvodini, Lancaster in Cornwall, nadzorujeta obsežna zemljišča in nepremičnine, kar prinaša velik prihodek za monarhijo.

Vojvodina Lancaster, ki jo vodi kralj Karel, obsega številne nepremičnine, zgodovinske stavbe in kmetijska zemljišča po vsej Angliji in Walesu. Ena izmed nedavnih preiskav razkriva, da je vojvodina sklenila večmilijonski dogovor z NHS, natančneje z organizacijo Guy’s and St Thomas’ NHS Trust, za najem skladišča, kjer bodo shranjena nova električna reševalna vozila. Po poročanju The Independent je vrednost najema za obdobje 15 let ocenjena na 11,4 milijona funtov.

Poleg tega vojvodina Cornwall, ki jo vodi princ William, ustvarja prihodke z oddajanjem svojih zemljišč in pomolov oboroženim silam. V zadnjih dveh desetletjih je mornarici Združenega kraljestva zaračunala več kot milijon funtov za uporabo pomolov na obali Cornwalla, kar predstavlja del prihodkov, pridobljenih iz vojvodine. Poleg tega je vojvodina Cornwall sklenila dogovor z Ministrstvom za pravosodje za najem zapora Dartmoor, kar po poročanju The Independent prinaša dodatnih 37 milijonov funtov.

Davčne ugodnosti in kritike javnosti

Vojvodini prav tako ustvarjata prihodke iz najemnin, ki jih prejemata od lokalnih državnih šol. Po preiskavi je vojvodina Cornwall sklenila več najemnih pogodb s šolami, katerih skupna vrednost znaša okoli 600.000 funtov, kar naj bi pokrivalo življenjsko dobo teh najemov.

Kljub temu, da obe vojvodini prinašata visoke prihodke, sta v Združenem kraljestvu oproščeni plačila davka na dobiček pravnih oseb in kapitalski dobiček. Vendar sta se tako kralj Karel kot princ William prostovoljno odločila za plačilo dohodnine, čeprav ju zakon k temu ne zavezuje. The Independent navaja, da je kralj Karel lani zahteval, da se dobiček iz pogodbe o vetrnih elektrarnah, ocenjene na milijardo funtov letno, nameni za širšo javno korist namesto za dodatno financiranje monarhije. Kljub temu naj bi Karel letno zaradi zaračunavanja pravic na zemljiščih, ki pripadajo vojvodini Lancaster in skozi katere tečejo kabli za vetrne elektrarne še vedno prejemal približno 28 milijonov funtov.

Izboljšave energetske učinkovitosti in načrti za prihodnost

Dodatne podrobnosti preiskave kažejo na neskladja glede energetske učinkovitosti stanovanj, ki jih vojvodini oddajata. Okoli 14 odstotkov stanovanj, ki jih oddaja vojvodina Cornwall, in 13 odstotkov tistih, ki jih upravlja vojvodina Lancaster, ima energetsko oceno F ali G. To je po zakonodaji, ki velja od leta 2020, nezakonito, saj zakon določa, da mora biti minimalna energetska ocena za oddajanje E.

Na obtožbe je že reagiral tiskovni predstavnik vojvodine Lancaster, ki je poudaril, da vojvodina deluje kot komercialno podjetje in spoštuje vse zakonske predpise ter regulativne standarde v Združenem kraljestvu. Po njegovih besedah je kralj Karel zelo vpet v upravljanje vojvodine, vendar je vsakodnevno poslovanje pod nadzorom sveta in izvršne ekipe.

Vojvodina Cornwall pod vodstvom princa Williama pa naj bi že začela z obsežnim procesom preobrazbe, ki vključuje naložbe za doseganje ogljične nevtralnosti do leta 2032. Princ William je prav tako napovedal podporne ukrepe za duševno zdravje najemnikov in sodelovanje z lokalnimi organizacijami v Cornwallu pri reševanju brezdomstva.

Buckinghamska palača se zaenkrat na navedbe ni odzvala, medtem ko The Independent poroča, da kraljeve finance ostajajo skrb zbujajoča tema za britansko javnost, saj kraljeva družina kljub prostovoljnemu plačevanju dohodnine uživa številne davčne privilegije in ustvarja dobiček na račun javnega sektorja.

Portal24; Foto: Wikimedia/Dan Marsh