Krvavi dnevi v Siriji: Obračun z Asadovimi privrženci
Sirske varnostne sile se bojujeo proti nastajajočemu uporu borcev alavitske sekte, zvestih nekdanjemu predsedniku Bašarju al Asadu. Spopadi v zahodni Siriji, kjer živi večina alavitske manjšine, so po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v dveh dneh terjali več kot 180 življenj. Nasilje predstavlja največji izziv za novo islamistično vlado pod vodstvom začasnega predsednika Ahmeda al-Sharaa, ki si prizadeva utrditi oblast po strmoglavljenju Asadovega režima decembra lani.
Sirske oblasti trdijo, da so nemire sprožili Asadovi privrženci, ki so v četrtek izvedli smrtonosen napad na vladne sile, navaja Reuters. Spopadi so se razširili na obalno regijo, kjer so napadalci v petek v alavitskem mestu Al Mukhtareyah ubili najmanj 24 moških. Video posnetki, ki jih je preveril Reuters, prikazujejo okrvavljena trupla ob cesti, kar je sprožilo ostre obsodbe in zaskrbljenost mednarodne skupnosti.
Sharaa obljublja pravico in red
V prvem uradnem odzivu na nasilje je Ahmed al-Sharaa v predhodno posnetem govoru obljubil, da bodo vladne sile nadaljevale pregon “ostankov padlega režima” in jih privedle pred sodišče. “V Siriji ne bo ostalo nobeno nepritrjeno orožje,” je poudaril ter dodal, da bodo odgovarjali tudi tisti, ki napadajo civiliste. Sharaa se sooča z zahtevno nalogo: poleg zatiranja upora mora njegova administracija prepričati svet, da je sposobna vzpostaviti stabilnost, kar je ključno za odpravo ameriških sankcij.
Medtem so se v petek Sirci v Damasku in drugih mestih zbrali na ulicah v podporo vladi. Savdska Arabija in Turčija, zaveznici nove administracije, sta izrazili podporo Sharaaovim prizadevanjem. Odposlanec ZN za Sirijo pa je izrazil zaskrbljenost zaradi umorov civilistov in stopnjevanja spopadov.
Alaviti pod udarom: strah pred maščevanjem
Nasilje je močno prizadelo alavitsko skupnost, ki je desetletja veljala za steber Asadove vladavine. Alavitski aktivisti trdijo, da so napadi na njihove vasi in mesta, kot je Al Mukhtareyah, del maščevanja islamističnih borcev, povezanih z novo vlado. V vasi Sahlab je bil v petek ubit ugledni alavitski duhovnik, 86-letni šejk Šabaan Mansur, skupaj s sinom, kar je še dodatno zaostrilo napetosti. Prebivalci krivdo pripisujejo silam, povezanim z Damaskom.
Sirska državna agencija SANA je poročala o “posameznih kršitvah” s strani neorganiziranih skupin, ki so se po napadih na vladne sile odpravile na obalo. Varnostni vir je zatrdil, da oblasti skušajo te kršitve zajeziti, a alavitski viri menijo, da gre za sistematično zastraševanje njihove skupnosti.
Policijska ura in mednarodni odzivi
Nasilje se je razplamtelo v četrtek, ko so milice, zveste Asadu, napadle varnostne patrulje v okolici mesta Jableh. V odgovor je vlada na obalo napotila več deset tisoč borcev, ki so do petka zvečer večinoma vzpostavili red. V obalnih mestih Tartous in Latakija je bila razglašena policijska ura, varnostne sile pa so začele operacije prečesavanja bližnjih gorskih območij.
Rusija, nekdanja zaveznica Asada, je pozvala k ustavitvi prelivanja krvi, medtem ko je Iran obsodil nasilje in negotovost. ZDA in kurdske sile, ki nadzirajo naftno bogat severovzhod, ostajajo zunaj vladnega dosega, Izrael pa je zagrozil z ukrepanjem, če bo Damask na jugozahod poslal svoje enote. Mednarodni analitiki opozarjajo, da bi nadaljevanje kaosa lahko spodkopalo Sharaajevo vlado in Siriji preprečilo pot k stabilnosti.
Portal24; Foto: Pexels