Slovenija pripravljena na zimo: Cene plina naj bi se znižale za vsaj 10 odstotkov
[Vir: MMC RTV SLO] – Slovenija je dobro pripravljena na prihajajočo zimo, ko gre za oskrbo z zemeljskim plinom, je zagotovil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Po njegovih besedah so bile izvedene številne priprave, ki zagotavljajo zanesljivo in varno oskrbo, tudi v primeru, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina skozi Ukrajino v Evropo.
“Zelo veliko smo naredili in na zimo smo zelo dobro pripravljeni, tako da smo popolnoma mirni. Če bi se zgodili najhujši scenariji, kot so se pred zimo leta 2022, bi morali sprejeti dodatne ukrepe, ampak verjamemo, da jih ne bo treba,” je povedal minister Kumer.
Diverzifikacija dobavnih poti prinaša zanesljivost
Kumer je pojasnil, da je Slovenija zdaj na predkrizni ravni zanesljivosti oskrbe s plinom, če ne celo v boljšem položaju zaradi diverzifikacije dobavnih poti. Oskrba z zemeljskim plinom iz Alžirije preko Italije je povečana, kar omogoča dobavo približno 45 odstotkov letnih potreb Slovenije. Poleg tega je letos vzpostavljeno sodelovanje z Azerbajdžanom, kar bi lahko v letu 2025 zagotovilo med 10 in 30 odstotki potreb po plinu.
Preostali del potrebnega plina Slovenija pridobiva na skupnem trgu EU, kjer sodeluje tudi v mehanizmu skupnih nabav plina. Skladišča plina v Evropski uniji so trenutno 94-odstotno polna, kar po Kumrovih besedah zagotavlja stabilno oskrbo v zimskih mesecih.
Dobavitelji plina v Sloveniji so zagotovili, da so pripravljeni in da nadaljnje ukrepanje s strani ministrstva ni potrebno. Tudi prekinitev tranzita plina skozi Ukrajino naj ne bi imela vpliva na Slovenijo, niti z vidika cene niti z vidika zanesljivosti dobave.
Znižanje cen plina v prihodnjem letu
Minister Kumer je optimistično napovedal, da bodo cene plina za končne odjemalce v prihodnjem letu nižje. Glede na trenutne veleprodajne cene na trgu pričakuje znižanje cen za približno deset odstotkov.
“Odvisno je sicer, kako uspešni so dobavitelji na trgu, ampak mi menimo, da bi se morala končna cena plina znižati povprečno za vsaj 10 odstotkov,” je poudaril Kumer. Cena plina naj bi padla pod 50 evrov za megavatno uro, kar bi omogočilo tudi cenejše daljinsko ogrevanje in ogrevanje z drugimi energenti.
Konec regulacije cen plina
Prihajajoča zima bo prva po dveh letih, ko cene plina za gospodinjstva in male poslovne odjemalce ne bodo več regulirane. V času energetske krize leta 2022 je Slovenija sprejela vrsto ukrepov, vključno z začasnim znižanjem DDV-ja in omejitvijo cen plina. Letos so bile cene še regulirane v prvih štirih mesecih, a so te omejitve zdaj odpravljene.
Kumer je omenil, da nekatere države članice EU še vedno vzdržujejo prvo stopnjo zgodnjega opozarjanja na krizne razmere, Slovenija pa bo v naslednjih mesecih proučila možnost preklica te stopnje. “To bi bil zelo močan signal, da ima Slovenija sredi zime zagotovljeno eno najmočnejših in zanesljivih oskrb z zemeljskim plinom,” je zaključil Kumer.
Portal24; Foto: Pexels