Laburisti pred izzivom: Izboljšanje britansko-evropskih odnosov po brexitu

Laburisti pred izzivom: Izboljšanje britansko-evropskih odnosov po brexitu

Medtem ko se obdobje medenih tednov nove laburistične vlade Združenega kraljestva pod vodstvom Keira Starmerja počasi končuje, se vlada zdaj sooča z nalogo ponastavitve odnosov z Evropsko unijo. Po turbulentnem obdobju po brexitu Bruselj in London z upanjem gledata v prihodnost, pričakujoč, da bo nova vlada sprejela konkretne korake k izboljšanju sodelovanja med Združenim kraljestvom in EU.

Keir Starmer se je takoj po nastopu funkcije britanskega premierja osredotočil na obljubljeno “ponovno zastavitev” odnosov z EU. Že julija se je udeležil vrhov Nata in Evropske politične skupnosti (EPC), kar je bila priložnost za srečanje s kolegi iz EU. Njegova vlada je odtlej intenzivno delala na ponovnem zagonu dvostranskih odnosov, saj so ministri prečkali celino, da bi vzpostavili nove povezave.

Simboličen je bil Starmerjev selfi iz julija, na katerem sta z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem in španskim premierjem Pedrom Sánchezom med dvobojem Anglije proti Španiji v finalu Eura 2024 v Berlinu. To sporočilo, da želi Združeno kraljestvo izboljšati napete odnose z EU, je bilo jasno, vendar ostaja vsebina njegovih načrtov za prilagoditev sodelovanja med obema stranema še vedno negotova.

Trgovinska trenja: Prednostna naloga nove vlade

Ena od prvih nalog Starmerjeve vlade je zmanjšanje trgovinskih trenj, ki so se pojavila po brexitu in ki so obremenila britanska podjetja. Starmer je obljubil, da se bo pogajal o novem sanitarnem in fitosanitarnem sporazumu (SPS), znanem tudi kot veterinarski sporazum, ki bi zmanjšal preglede in ovire v trgovini s kmetijskimi proizvodi.

Odkar je Združeno kraljestvo decembra 2020 zapustilo EU, je unija uvedla stroge mejne kontrole za britanski uvoz agroživil, kar vključuje obsežne preglede in veterinarske podpise, da bi zagotovili skladnost s standardi EU. Združeno kraljestvo je januarja letos odgovorilo s podobnimi pregledi uvoza iz EU.

Prejšnja britanska vlada je ocenila, da ti pregledi stanejo podjetja okoli 390 milijonov evrov na leto, kar predstavlja skoraj 3,5 milijarde evrov škode za industrijo. Novi dogovor o SPS bi lahko prinesel gospodarske koristi agroživilskemu sektorju na obeh straneh Rokavskega preliva, znižal stroške za potrošnike ter pomiril nezadovoljstvo med evropskimi kmeti.

Izzivi pri usklajevanju regulative

Eden od ključnih izzivov, s katerimi se sooča Starmerjeva vlada, je uskladitev agroživilskih predpisov z EU, kar bi pomenilo sprejetje vloge Evropskega sodišča (ECJ). Takšno dinamično usklajevanje bi lahko omogočilo tesnejše sodelovanje na drugih področjih, vendar je vprašanje, ali bo Združeno kraljestvo pripravljeno na ta korak.

Laburisti niso izključili vloge Sodišča Evropskih skupnosti, in obstajajo pozitivni signali glede vrednosti usklajevanja s pravili EU za britansko industrijo. To bi olajšalo izvoz britanskih podjetij na trg EU, vendar bi pomenilo tudi večjo odvisnost od evropskih pravil.

Medtem ko laburistična vlada preučuje različne manjše zahteve, kot so administrativne olajšave za nastopajoče umetnike ter medsebojno priznavanje poklicnih kvalifikacij, bi lahko zgodnje zmage na teh področjih pripomogle k glajenju gospodarskih odnosov z EU.

Quid-pro-quo: Bruselj pričakuje izpolnitev obveznosti

Bruselj bo od Londona sicer zahteval, da izpolni določene obveznosti, preden bo omogočil boljše odnose. Združeno kraljestvo še ni v celoti izpolnilo nekaterih mejnih kontrol, ki jih zahteva Sporazum o trgovini in sodelovanju (TCA) iz leta 2020, prav tako pa niso rešena vsa vprašanja glede pravic državljanov EU, ki živijo v Združenem kraljestvu.

Eden od ključnih izzivov bo tudi dogovor o mobilnosti mladih, ki bi omogočil lažje prehajanje mladih Britancev in Evropejcev čez mejo med Združenim kraljestvom in EU. Čeprav so laburisti to možnost med predvolilno kampanjo večkrat zavrnili, bi lahko sprejetje razvodenčenega dogovora zadovoljilo tako Bruselj kot britansko volilno telo.

Varnostno partnerstvo kot priložnost za tesnejše sodelovanje

V nevarnem in geopolitično nestanovitnem svetu je dobrodošla vlada v Londonu, ki je bolj odprta za tesne odnose na področju varnosti in obrambe. Diplomati EU vidijo priložnost za formalizacijo partnerstva pod Starmerjevim vodstvom z varnostnim paktom med EU in Združenim kraljestvom.

Prejšnja konservativna vlada pod vodstvom Rishija Sunaka je bila prav tako konstruktivna varnostna partnerica, nova laburistična vlada nima prtljage konservativne stranke in je na splošno veliko bolj proevropska.

Starmerjeva vlada ima priložnost okrepiti sodelovanje na področju vojaških in civilnih misij ter tesnejše sodelovanje pri varnostnih vprašanjih, kot so nezakonite migracije, nadzor meja in terorizem. Vendar pa Bruselj verjetno ne bo dovolil, da bi Združeno kraljestvo izkoristilo varnostno sodelovanje za izogibanje sporazumu o trgovini in sodelovanju iz leta 2020.

Medtem ko se nova vlada Keira Starmerja loteva ponovne vzpostavitve odnosov z EU, je jasno, da bo naloga zahtevna in polna izzivov. Odprava trgovinskih trenj, usklajevanje regulative ter izpolnjevanje obveznosti iz prejšnjih dogovorov bodo ključni koraki na poti k izboljšanju sodelovanja med Združenim kraljestvom in EU. Varnostno partnerstvo bi lahko predstavljalo priložnost za tesnejše sodelovanje, vendar bo uspeh odvisen od pripravljenosti obeh strani na kompromise in sodelovanje.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Zajem zaslona