Ledena gora A23a se je ujela v Taylorjevem polu
Največji ledeni gori na svetu, A23a, se je zgodilo nekaj nepričakovanega. Že mesece se vrti na mestu severno od Antarktike, namesto da bi hitela naprej s pomočjo močnejšega morskega toka. Znanstveniki so ugotovili, da je ogromna ledena gora, ki je več kot dvakrat večja od širšega območja Londona, “zataknjena” na vrhu ogromnega vrtečega vodnega cilindra, pojava, ki ga oceanografi imenujejo Taylorjev pol. Zaradi tega je možno, da bo A23a še leta ujeta na tem mestu.
Profesor Mark Brandon, raziskovalec z Open University, je za BBC News pojasnil, da ledene gore običajno razpadejo in se stopijo, vendar ne A23a. “To je ledena gora, ki preprosto noče umreti,” je opozoril. A23a je odtrgala z obale Antarktike že leta 1986, a je skoraj takoj obstala na muljastem dnu Weddellovega morja. Tri desetletja je bil statičen “ledeni otok”, ki se je šele leta 2020 znova premaknil in se začel usmerjati proti severu, proti toplejšemu zraku in vodam.
Aprila letos se je A23a usmerila v antarktični cirkumpolarni tok
Aprila letos se je A23a usmerila v antarktični cirkumpolarni tok (ACC), ki močno premakne stokrat več vode po vsem svetu kot vse reke na Zemlji skupaj. Namesto da bi se premaknila v južni Atlantik, je A23a ostala na mestu, severno od južnih Orkneyjskih otokov, kjer se obrača v nasprotni smeri urinega kazalca za približno 15 stopinj na dan. Medtem ko se to dogaja, se njeno propadanje in morebitno izginotje odlagata. Trenutno je med njenim dnom in morskim dnom vsaj tisoč metrov vode, kar pomeni, da ni “prizemljena”.
Ta pojav je prvi opisal fizik sir Geoffrey Ingram Taylor v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Taylor je pokazal, kako se lahko tok, ki naleti na oviro na morskem dnu, razdeli na dva različna toka, ki ustvarita vrtečo se vodno maso. V tem primeru je ovira 100 km široka izboklina na oceanskem dnu, znana kot Pirie Bank, na vrhu katere se vrti A23a.
Profesor Mike Meredith iz British Antarctic Survey je pojasnil, da so Taylorjevi drogovi ena najbolj fascinantnih dinamičnih značilnosti oceana. “Taylorjevi drogovi se lahko oblikujejo tudi v zraku; lahko jih vidite v gibanju oblakov nad gorami,” je dejal Meredith. Pojasnil je, da lahko Taylorjevi drogovi držijo ogromne ledene gore na mestu.
Obnašanje A23a je mogoče lažje razložiti, ker je oceansko dno severno od južnega Orkneyja relativno dobro raziskano. Vendar pa to ne velja za večji del preostalega sveta. Trenutno je na najboljšem sodobnem zemljevidu prikazana le četrtina Zemljinega morskega dna, kar pomeni, da nas ocean še vedno lahko preseneti s svojimi skritimi značilnostmi in vplivi na podnebni sistem.
[Vir: Jutranji list]; Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna