Letna stopnja inflacije v Sloveniji ostaja nespremenjena, oktobra padec cen za pol odstotka
V zadnjem mesecu se je raven cen življenjskih potrebščin v Sloveniji nekoliko znižala, kar je predvsem posledica pocenitve električne energije in počitniških paketov. Na letni ravni so cene ostale nespremenjene, kar potrjuje stabilnost inflacije v primerjavi z enakim obdobjem prejšnjega leta. Kljub ničelni letni stopnji inflacije pa mesečna deflacija prinaša določene spremembe, predvsem pri skupinah dobrin, kot so električna energija in prevozne storitve.
Letna inflacija ostaja stabilna
Podatki, ki jih navaja Statistični urad Republike Slovenije (SURS), kažejo, da so cene življenjskih potrebščin oktobra ostale v povprečju enake kot leto prej. To pomeni, da se letna stopnja inflacije ni spremenila, kar je opazen premik glede na lansko leto, ko je znašala 6,9 odstotka. V skupini storitev so se cene v povprečju povečale za 3,2 odstotka, medtem ko so cene blaga padle za 1,6 odstotka. Natančneje, cene blaga dnevne porabe so se znižale za 2,6 odstotka, trajno blago za 1,2 odstotka, medtem ko je poltrajno blago beležilo rast cen za 2,1 odstotka.
Glavni deflacijski vpliv so imeli nižji stroški v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo, kjer je prišlo do skupnega znižanja cen za 8,6 odstotka. Med temi je bila najopaznejša pocenitev električne energije, ki se je v primerjavi z letom prej znižala za 22,7 odstotka. Zmanjšanje cen prevoza za 3,1 odstotka je prav tako prispevalo k upadu inflacije, ki ga SURS ocenjuje na približno 0,5 odstotne točke.
Oktober prinaša nižje cene električne energije in počitniških paketov
Na mesečni ravni je deflacija v oktobru dosegla 0,5 odstotka, kar je predvsem posledica znižanja cen električne energije in počitniških paketov. Sprememba obračuna cen omrežnine za električno energijo je povzročila, da je elektrika v primerjavi s prejšnjim mesecem cenejša za 9,3 odstotka, kar je zmanjšalo mesečno inflacijo za 0,3 odstotne točke. Pocenitev počitniških paketov za 6,4 odstotka je prav tako prispevala k znižanju inflacije za enako vrednost.
K dodatni deflaciji so prispevale tudi cenejše nastanitvene storitve, ki so bile nižje za 4,4 odstotka, najemnine, ki so se znižale za 2,7 odstotka, ter pogonska goriva, cenejša za 2,3 odstotka. Po podatkih SURS se je v oktobru pocenilo tudi več drugih dobrin in storitev, kar je še dodatno vplivalo na mesečno deflacijo.
Sezonski dvig cen oblačil in obutve
Kljub splošnemu trendu znižanja cen so določene kategorije beležile podražitve. Med njimi izstopajo oblačila in obutev, kjer je sezonski vpliv menjave kolekcij v trgovinah povzročil rast cen. Po podatkih SURS so se cene oblačil dvignile za 5,3 odstotka, obutve pa za 6,3 odstotka, kar je posledično zvišalo mesečno inflacijo za 0,3 odstotne točke oziroma za 0,1 odstotne točke. Podražila se je tudi zelenjava, in sicer za 3,6 odstotka, kar je prispevalo še dodatnih 0,1 odstotne točke k inflaciji.
Kljub sezonskim podražitvam v nekaterih kategorijah pa deflacija na mesečni ravni kaže na ohranjanje nizkih stroškov za večino osnovnih dobrin. Tako Slovenija nadaljuje s trendom cenovne stabilnosti, kar lahko vpliva na ohranitev kupne moči prebivalcev v prihodnjih mesecih.
Pregled evropske inflacije v primerjavi s Slovenijo
Glede na harmonizirane indekse cen življenjskih potrebščin, ki jih spremlja SURS, je bila letna stopnja rasti cen oktobra v Sloveniji enaka nič. Po podatkih iz prejšnjega meseca je bila letna stopnja inflacije v državah članicah evrskega območja 1,7 odstotka, v celotni Evropski uniji pa 2,1 odstotka. Slovenija z 0,7 odstotka ostaja pod evropskim povprečjem, kar kaže na relativno stabilne cene v primerjavi z drugimi državami članicami.
V evropskem merilu je najnižjo inflacijo beležila Irska, kjer je bila stopnja enaka nič, medtem ko je Romunija zabeležila najvišjo inflacijo, in sicer 4,8 odstotka. Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v Sloveniji torej nakazujejo, da se država glede na inflacijo nahaja na ugodni točki, kar je posledica več dejavnikov, vključno s sezonskimi spremembami cen in prilagoditvami v energetskem sektorju.
Portal24; Foto: Pixabay