Leto 2024 bo najtoplejše leto v zgodovini meritev
Leto 2024 bo po potrditvah znanstvenikov postalo najtoplejše leto v zgodovini meritev, kar potrjuje, da globalno segrevanje postaja vse resnejša grožnja. Podatki Copernicus Climate Change Service (C3S) razkrivajo, da so bile globalne povprečne temperature od januarja do novembra za 0,72 °C višje od povprečja med letoma 1991 in 2020, kar je najvišja vrednost doslej.
Letošnji november je bil drugi najtoplejši v zgodovini meritev, s povprečno temperaturo 14,10 °C, kar je 0,73 °C več od dolgoletnega povprečja, navaja Euronews. Poleg tega je bil november 2024 1,62 °C nad predindustrijsko ravnjo. Slednje pomeni, da so svetovne temperature 16. mesec od zadnjih 17 presegale mejo 1,5 °C.
Namestnica direktorja C3S Samantha Burgess je ob tem poudarila: “S podatki iz novembra lahko z gotovostjo trdimo, da bo leto 2024 prvo koledarsko leto, ko bodo povprečne temperature presegle 1,5 °C nad predindustrijskimi časi.” Ob tem je dodala, da to ne pomeni kršitve Pariškega sporazuma. Burgess je hkrati opozorila tudi na nujnost ambicioznejših podnebnih ukrepov.
Svet na točki pregrevanja
Poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO), predstavljeno na vrhu COP29 v Bakuju, je prav tako opozorilo, da se svet sooča z nevarnimi posledicami pregrevanja. Med ključnimi učinki segrevanja so izjemno visoke temperature oceanov, taljenje ledenih pokrovov, suše ter pogoste smrtonosne nevihte in poplave.
Generalna sekretarka WMO Celeste Saulo je ob tem izpostavila, da znanstveniki na nevarnost opozarjajo že več kot 30 let, vendar je odziv na te napovedi prepočasen.
C3S je že oktobra opozoril, da bi bilo treba globalne temperature v zadnjih mesecih leta znižati skoraj na ničlo, da leto 2024 ne bi postalo najtoplejše v zgodovini. A glede na trenutne podatke je to praktično nemogoče.