Letošnji februar zaznamoval nov rekord v zgodovini globalnih temperatur

Letošnji februar zaznamoval nov rekord v zgodovini globalnih temperatur

Letošnji februar je zaznamoval nov rekord v zgodovini globalnih temperatur, saj je bil določen kot najtoplejši mesec od začetka vodenja podatkov. Trend naraščajočih temperatur ni nov, saj gre že za deveti zaporedni mesec, ko so znanstveniki zabeležili rekordne vrednosti. Evropska služba za podnebne spremembe Copernicus je razkrila, da ne le da so bile globalne temperature na kopnem visoke, temveč so tudi temperature morske površine dosegle najvišje vrednosti do sedaj, poroča The Guardian.

Zabeleženo je bilo, da je bil februar toplejši za 1,77 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim povprečjem (1850-1900) in za 0,81 stopinje Celzija nad povprečjem obdobja 1991-2020. To naraščanje temperatur ni le začasen pojav, saj je povprečna globalna temperatura v zadnjih dvanajstih mesecih, med marcem 2023 in februarjem 2024, prav tako postavila rekord, saj je bila za 1,56 stopinje Celzija višja od predindustrijske ravni.

Svet je trenutno presegel ključno mejo 1,5 stopinje Celzija

To pomeni, da je svet trenutno presegel ključno mejo 1,5 stopinje Celzija, nad katero strokovnjaki napovedujejo najhujše posledice podnebnih sprememb. Dnevne globalne temperature so bile še posebej visoke v prvi polovici februarja, ko so v štirih dneh celo presegle 2 stopinji Celzija nad povprečjem iz konca 19. stoletja.

Evropa je bila v tem obdobju prav tako priča izjemnim temperaturam, saj je bila povprečna temperatura februarja 2024 za 3,3 stopinje Celzija višja od povprečja za to obdobje med letoma 1991 in 2020, pri čemer so bile srednja in vzhodna Evropa še posebej topli. Zima 2023/2024 je tako postala druga najtoplejša zabeležena zima na evropskih tleh.

Najnovejši podatki o povprečni svetovni temperaturi morske površine zunaj polarnih območij za februar kažejo na rekordno vrednost 21,06 stopinje Celzija, kar presega prejšnji rekord iz avgusta 2023. Prav ob koncu meseca so temperature morske površine dosegle novo najvišjo raven, 21,09 stopinje Celzija, kar dodatno potrjuje trend segrevanja našega planeta.

Februar se pridružuje dolgemu nizu rekordov

“Februar se pridružuje dolgemu nizu rekordov v zadnjih nekaj mesecih. Čeprav se to morda zdi nenavadno, pravzaprav ni presenetljivo, saj nenehno segrevanje podnebnega sistema neizogibno vodi do novih temperaturnih ekstremov,” je dejal Carlo Buontempo, direktor službe Copernicus Climate Change Service. “Podnebje se odziva na dejanske koncentracije toplogrednih plinov v ozračju, zato se bomo, če nam jih ne bo uspelo stabilizirati, neizogibno soočili z novimi globalnimi temperaturnimi rekordi in njihovimi posledicami,” pravi.

Dr. Friederike Otto, višja predavateljica znanosti o podnebju na Inštitutu Grantham za podnebne spremembe in okolje, Imperial College London, je dejala: “Zdaj je toliko dokazov, ki kažejo na dejstvo, da se naše podnebje segreva, če želite zanikati podnebne spremembe, lahko trdite, da je Zemlja ravna. Milijarde meritev z vremenskimi postajami, sateliti, ladjami in letali kažejo na osnovno dejstvo, da se naš planet segreva z zaskrbljujočo hitrostjo.”

“Ljudje ne bi smeli biti presenečeni, da smo podrli še en rekord. Ljudje še naprej kurijo nafto, plin in premog, zato se podnebje še naprej segreva. To je zelo dobro razumljen odnos. Čarobne rešitve za podnebne spremembe ni. Vemo, kaj moramo storiti: prenehati kuriti fosilna goriva in jih nadomestiti z bolj trajnostnimi, obnovljivimi viri energije. Dokler tega ne storimo, bodo ekstremni vremenski dogodki, ki jih poslabšajo podnebne spremembe, še naprej uničevali življenja in sredstva za preživetje,” je zaključila Otto.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Freepik