Ljubljanski mestni svetniki potrdili povišanje cen vrtcev

ByAna Koren

26. septembra, 2023 , ,
Foto: PexelsFoto: Pexels

Ljubljanski mestni svetniki potrdili povišanje cen vrtcev

Ljubljanski mestni svetniki so na seji potrdili 27-odstotno povišanje cen programov vrtcev. Starše bo podražitev zaradi uvedbe draginjske subvencije v povprečju stala 15 odstotkov več. S to odločitvijo se je zmanjšala tudi igralna površina na otroka.

Mestna občina Ljubljana (MOL) je pojasnila, da je zvišanje cen nujno zaradi bistveno višjih stroškov dela, materiala, storitev in živil, ki so se pojavili od leta 2019, ko so bile cene vrtcev nazadnje revidirane. Pričakujejo, da bodo imeli letos v vrtcih 9,98 milijona evrov več dodatnih stroškov kot leta 2022.

Starši, uvrščeni v različne dohodkovne razrede, bodo zaradi draginjske subvencij različne stopnje povišanja občutili različno. Tisti v drugem dohodkovnem razredu bodo plačali 6,5 evra na mesec več, medtem ko bodo tisti v najvišjem devetem dohodkovnem razredu plačali 54 evrov več na mesec. Na letni ravni bo to pomenilo 3,3 milijona evrov dodatnih plačil za programe vrtca, občina pa bo iz proračuna dodala še 6,6 milijona evrov.

Razprava mestnih svetnikov je bila živahna, pri čemer so svetniki opozicije nasprotovali povišanju cen. Svetniki iz Levica in SDS-a so poudarili, da bi MOL lahko namenil več proračunskih sredstev za vrtce. Opozorili so tudi na koalicijsko pogodbo, ki predvideva brezplačno šolsko in predšolsko vzgojo. Svetnica Vesna Jasminka Dedić je poudarila, da podražitev ni upravičena, saj nacionalni akcijski načrt za jamstvo za otroke predvideva dodatna sredstva za vzgojo in izobraževanje.

Svetnik Aleš Primc je izpostavil nesprejemljivost prevalitve višjih stroškov na starše, saj to pošilja negativno sporočilo mladim družinam.

Ljubljanski župan Zoran Janković je zavrnil navedbe opozicijskih svetnikov. Župan trdi, da je MOL edina občina, ki je čakala, da bo koalicija prevzela breme višjih plač.

Mestni svetniki potrdili manjšo notranjo igralno površino v ljubljanskih vrtcih kljub nasprotovanju

Ljubljanski mestni svetniki so na seji potrdili tudi sklep o zmanjšanju notranje igralne površine na otroka v vseh javnih vrtcih MOL-a za obdobje od letošnjega šolskega leta do leta 2027/28. Novi standard bo zagotavljal najmanj dva kvadratna metra igralne površine na otroka. Za izračun se upošteva dejansko število vključenih otrok.

Vodja mestnega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Marija Fabčič, je pojasnila, da je sprememba potrebna zaradi omogočanja sprejema maksimalnega števila otrok. Sedanji pravilnik sicer predvideva štiri kvadratne metre igralne površine na otroka, oziroma ne manj kot tri kvadratne metre.

Sprejeti sklep je sprožil razpravo med svetniki. Opozicijski svetniki so izpostavili, da se sprememba nanaša na vse ljubljanske javne vrtce, ne le na tiste, ki imajo omejitve zaradi starosti objekta ali lokacijskih ovir. Tina Bregant, samostojna svetnica, je opozorila na potrebo otrok po večjem prostoru za normalen razvoj, gibanje in igro. Darinka Kovačič iz SDS-a je izpostavila hitrejše širjenje bolezni v prenatlačenih oddelkih. Svetnica Ksenija Sever pa je poudarila, da bi morala imeti občina v središču blaginjo otrok.

Svetnica Vesna Jasminka Dedić je izrazila mnenje, da je zmanjšanje igralne površine nesorazmeren ukrep, ki zajame tudi vrtce, ki že izpolnjujejo obstoječa merila. Svetnik Piratske stranke Slovenije, Jasmin Feratović, je citiral strokovnjake z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki so izpostavili potencialne nevarnosti zmanjšane igralne površine.

Ljubljanski župan Zoran Janković je branil odločitev. Trdi namreč, da so ljubljanski vrtci najboljši v Evropi. Župan meni, da je sklep potreben, da bi lahko v vrtce sprejeli vse otroke, ki se zanje prijavijo.

Kljub nasprotovanju svetnikov Levice in svetnice Jasminka ni bilo mogoče umakniti točk o podražitvi cene vrtcev in manjši igralni površini iz dnevnega reda.

vir Foto: Pexels Portal24