Madžarska danes odloča o omejitvah pravic LGBTQ+

[Foto: Pexels]

Madžarska danes odloča o omejitvah pravic LGBTQ+

Madžarski poslanci glasovali o predlogu ustavne spremembe, ki doma in v tujini vzbuja burne odzive. Sprememba, ki jo podpirata predsednik vlade Viktor Orbán in njegova stranka Fidesz, prinaša vrsto ukrepov, ki po mnenju kritikov ogrožajo človekove pravice in demokracijo. Predlog med drugim utrjuje prepoved dogodkov Pride, omejuje priznavanje spolnih identitet in omogoča začasno prekinitev državljanstva osebam z dvojnim državljanstvom, ki naj bi ogrožale varnost države. Odzivi na predlog so ostri – od uličnih protestov do obsodb evropskih institucij.

Eden najbolj spornih delov predlagane spremembe je določilo, ki priznava le dva spola, moškega in ženskega, navaja The Guardian. To po mnenju skupin za človekove pravice zagotavlja ustavno podlago za zanikanje drugih spolnih identitet in nadaljnjo diskriminacijo skupnosti LGBTQ+. Vladajoča stranka Fidesz trdi, da je cilj zaščititi “telesni, duševni in moralni razvoj otrok”, a kritiki opozarjajo, da gre za sistematično izključevanje manjšin. Madžarski helsinški odbor je spremembo označil za “zakonodajni strah”, ki krepi vladni nadzor nad družbo. Podobne pomisleke so izrazila tudi evropska veleposlaništva, ki so v skupni izjavi izrazila zaskrbljenost nad omejevanjem pravice do mirnega zbiranja in svobode izražanja.

Poleg tega predlog kodificira prepoved dogodkov Pride, ki jo je parlament sprejel že prejšnji mesec. Ta prepoved omogoča oblastem uporabo tehnologije za prepoznavanje obrazov za identifikacijo udeležencev, kar bi lahko privedlo do glob ali drugih kazni. Organizatorji Budimpeštanske parade ponosa, ki vsako leto privabi desettisoče ljudi, so kljub temu napovedali, da bodo letošnji pohod 28. junija izvedli. “To ni zaščita otrok, to je fašizem,” so poudarili v izjavi.

Protesti in primerjave z Rusijo

Madžarska družba je na predlog ustavne spremembe močno razdeljena. Na tisoče ljudi je v zadnjih tednih protestiralo na ulicah, blokiralo mostove in prometnice ter vzklikalo gesla, kot sta “demokracija” in “združevanje je temeljna pravica”. Opozicijska stranka Momentum je pozvala k blokadi parlamenta v ponedeljek, da bi preprečili glasovanje. “Skupaj preprečimo, da bi nas zapeljali po Putinovi poti,” so zapisali na družbenih omrežjih, pri čemer so opozorili na podobnosti med Orbánovimi politikami in omejitvami v Rusiji. Viktor Orbán se namreč pogosto predstavlja kot zagovornik tradicionalnih družinskih vrednot, kar vključuje prepoved posvojitev otrok istospolnim parom in omejevanje obravnave tem LGBTQ+ v šolah.

Protesti so dosegli vrhunec po sprejetju zakona o prepovedi dogodkov Pride, ko so se na ulicah vnele dimne bombe, poslanci pa so se soočili z ostrimi kritikami. Neodvisni poslanec Ákos Hadházy je na shodu dejal, da vlada “ne razgrajuje demokracije le opeko za opeko, temveč zdaj proti njej vozi z buldožerjem”. Analitiki opozarjajo, da gre za politično strategijo pred volitvami prihodnje leto, saj Orbán z napadi na manjšine mobilizira svojo konservativno volilno bazo.

Mednarodna zaskrbljenost in Orbánov boj proti “tujemu vplivu”

Poleg omejitev pravic skupnosti LGBTQ+ predlog uvaja tudi možnost začasne ukinitve madžarskega državljanstva osebam z dvojnim državljanstvom, ki naj bi ogrožale javni red ali varnost. Ukrep je omejen na posameznike z državljanstvom držav zunaj EU ali Evropskega gospodarskega prostora in lahko traja do deset let. Orbán to upravičuje z bojem proti domnevnemu tujemu vmešavanju v madžarsko politiko, kar je pogosta tema njegovih govorov. V enem od nedavnih nastopov je obljubil, da bo “odstranil vojsko v senci”, ki naj bi jo financirale tuje sile.

Mednarodna skupnost je na spremembo reagirala z zaskrbljenostjo. Komisarka EU za enakost Hadja Lahbib je poudarila, da bi moral vsakdo imeti pravico živeti svobodno, in pozvala k spoštovanju temeljnih pravic. Skupine za človekove pravice, vključno z Amnesty International in Madžarsko zvezo za državljanske svoboščine, so Evropsko komisijo pozvale k ukrepanju proti Madžarski, saj menijo, da spremembe kršijo pravo EU. “Te spremembe imajo daljnosežne posledice, ki presegajo vprašanje Pridea in vplivajo na temeljne pravice vseh,” so zapisale v skupni izjavi.

Medtem ko vlada trdi, da ščiti nacionalne interese in otroke, kritiki opozarjajo, da gre za nadaljnje spodkopavanje demokracije in pravic manjšin. Predlog ustavne spremembe, že petnajsti po letu 2011, je še en korak v Orbánovi viziji “neliberalne demokracije”, ki polarizira družbo in izziva evropske vrednote.

Portal24; Foto: Pexels