Madžarska predseduje razpravi o vladavini prava v Evropski uniji
Madžarska, pod vodstvom premierja Viktorja Orbána, je v zadnjem obdobju podvržena ostrim kritikam glede demokratičnih standardov, vendar ostaja trdno zavezana svoji vlogi v Evropski uniji. Kljub sankcijam, ki jih je EU proti Madžarska uvedla zaradi domnevnih kršitev vladavine prava, je Madžarska v torek predsedovala pogovorom evropskih ministrov o vladavini prava, kar je sprožilo burne odzive nekaterih evropskih politikov. Med njimi je izstopal Daniel Freund, nemški poslanec Zelenih, ki je to označil za “nezaslišano”, saj Madžarska trenutno prestaja sankcije zaradi kršenja evropskih demokratičnih standardov.
EU je Madžarski zamrznila približno 19 milijard evrov sredstev zaradi pomislekov glede neodvisnosti sodstva, omejevanja akademske svobode in nezadostnih prizadevanj za preprečevanje korupcije. Poleg tega je Evropsko sodišče Budimpešto kaznovalo z dnevno kaznijo v višini 1 milijona evrov ter enkratno globo v višini 200 milijonov evrov zaradi kršenja pravic prosilcev za azil. Kljub temu, da se Madžarska sooča z resnimi očitki, je kot predsedujoča EU morala sodelovati pri letnem pregledu stanja vladavine prava v vseh 27 državah članicah EU in v štirih državah kandidatkah za članstvo.
Poročilo EU opozarja na težave na Madžarskem
Evropsko poročilo o vladavini prava, objavljeno julija, Madžarsko obtožuje pomanjkanju preiskav korupcije na visoki ravni ter omejevanju neodvisnosti medijev in civilne družbe. Freund je poudaril, da bi Madžarski morali odvzeti pravico do predsedovanja takšnim srečanjem, saj naj bi bila zaradi lastnih kršitev neprimerna za vodilno vlogo pri ocenjevanju demokratičnih standardov v Evropi.
Na očitke je madžarski minister za evropske zadeve János Bóka odgovoril, da Madžarska svoje dolžnosti predsedovanja izpolnjuje kot “pošten posrednik” in da ni prejel nobenih drugih pritožb iz drugih držav članic. Podobno je Didier Reynders, evropski komisar za pravosodje, dejal, da bo komisija še naprej sodelovala z Madžarsko v okviru postopka sankcij, a se je izognil neposrednemu komentiranju vprašanj vladavine prava.
Kritike zaradi pomanjkanja podpore Ukrajini
Medtem so ministri na srečanju v Bruslju izpostavili še eno kritiko na račun Madžarske – pomanjkanje podpore Ukrajini. Jessica Rosencrantz, švedska ministrica za evropske zadeve, je izrazila obžalovanje, da Madžarska v svojem šestmesečnem predsedovanju ni dovolj poudarila podpore Ukrajini, kar je postalo še posebej pomembno v luči vojne na vzhodni meji Evrope.
Odkar je Madžarska 1. julija prevzela predsedovanje EU, je Viktor Orbán dodatno razjezil evropske voditelje s svojimi neodvisnimi potezami, kot so obiski Moskve, Pekinga in nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Nekateri evropski ministri so zaradi tega bojkotirali neformalna srečanja v Budimpešti, vendar se je večina uradnih srečanj v Bruslju nadaljevala brez večjih prekinitev.
Finančne kazni Madžarski
Evropska komisija je pred kratkim sporočila, da bo od sredstev za Madžarsko odštela 200 milijonov evrov neplačanih kazni, prav tako pa zahtevala plačilo 93 milijonov evrov za tekoče dnevne kazni.
Švedska in Finska sta ob tem poudarili, da bi morala biti evropska sredstva tesno povezana s spoštovanjem pravne države. V skupnem pismu komisiji sta poudarili, da morajo davkoplačevalci zaupati, da se sredstva EU uporabljajo ustrezno in odgovorno. Tako Rosencrantz kot njen finski kolega Joakim Strand sta izrazila potrebo po nadaljnji uporabi uredbe, ki financiranje EU veže na spoštovanje pravne države.
Kljub nenehnim pritiskom in kritikam Madžarska vztraja, da svoje predsedovanje opravlja v duhu poštenosti in dialoga, hkrati pa poudarja, da nima namena popustiti glede svojih stališč o suverenosti in nacionalnih interesih.
[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Pexels/obrezano