Madžarska z novim zakonom rešuje blokado Erasmus programa
Madžarska vlada si prizadeva za rešitev dolgotrajnega spora z Evropsko komisijo, ki je več madžarskih univerz izključila iz dostopa do sredstev Erasmus+ in Horizon Europe. Te omejitve so posledica zaskrbljenosti glede vpletenosti z vlado povezanih oseb v upravnih odborih univerz, kar naj bi ogrožalo akademsko svobodo in preglednost. Vzporedno s tem pa Madžarska zavrača plačilo visokih kazni, ki jih je Evropsko sodišče naložilo zaradi kršitev azilne zakonodaje.
Glavni vzrok spora sega v december 2022, ko je Evropska komisija več kot 30 madžarskim ustanovam, vključno z 21 univerzami, zamrznila dostop do sredstev Erasmus+ in Horizon Europe. Razlog za to so bile sistemske nepravilnosti, povezane z upravljanjem teh ustanov, ter pomisleki glede navzkrižja interesov, navaja Euronews. Da bi odpravila te pomisleke, je madžarska vlada nedavno spremenila zakonodajo, ki ureja fundacije za upravljanje premoženja v javnem interesu. Te spremembe prepovedujejo politikom na visokih položajih vstop v upravne odbore ter zagotavljajo strožje preglede izjav o interesih.
Madžarska namerava Evropsko komisijo o teh spremembah obvestiti v prihodnjih dneh. Evropska komisija bo nato ocenila, ali spremembe zadostujejo za odpravo težav. Didier Reynders, evropski komisar za pravosodje, je izjavil, da obstaja možnost rešitve spora do konca leta, vendar le pod pogojem, da se vse skrbi odpravijo na zadovoljiv način. Predhodni predlogi Madžarske namreč niso naslovili ključnih vprašanj glede upravljanja javnih skrbniških skladov.
Vrtoglave kazni zaradi kršitev azilne zakonodaje
Madžarska sicer še vedno zavrača plačilo kazni, ki jih je naložilo Evropsko sodišče zaradi kršitev azilne zakonodaje. Evropsko sodišče je junija 2023 Madžarski, dokler ne izpolni obveznosti naložilo enkratno globo v višini 200 milijonov evrov. Dodali so tudi dnevne kazni, in sicer v višini 1 milijona evrov. Akumulirana vsota dnevnih kazni je že presegla 160 milijonov evrov, kar pomeni, da skupni dolg Madžarske zdaj znaša približno 360 milijonov evrov.
Budimpešta vztrajno zavrača plačilo kazni in trdi, da so te sankcije produkt “pravosodnega aktivizma”. Evropska komisija je sprožila poseben postopek, ki omogoča samodejni odbitek kazni iz sredstev EU, dodeljenih Madžarski. Če se sporazum ne doseže, bo Komisija morda uporabila isti postopek tudi za dnevne kazni.
Negotova prihodnost odnosov med Brusljem in Budimpešto
Izključitev madžarskih univerz iz programov Erasmus in Horizon je del širšega mehanizma pogojevanja, ki je Madžarski zamrznil 6,3 milijarde evrov kohezijskih sredstev zaradi korupcije in kršitev pravne države. Poleg tega Madžarska nima dostopa do večine svojega sklada za okrevanje, vrednega 10,4 milijarde evrov.
Evropska komisija je jasno poudarila, da mora Madžarska sprejeti potrebne ukrepe za spoštovanje sodb in odpravo sistemskih nepravilnosti. Čeprav so spremembe zakonodaje korak v pravo smer, bo prihodnja odločitev Komisije določila, ali bo Madžarska ponovno pridobila dostop do ključnih evropskih programov.
Portal24; Foto: Pexels/obrezano