Madžarsko predsedovanje Svetu EU pod vprašajem
Poslanci Evropskega parlamenta so s prepričljivo večino izglasovali resolucijo, v kateri pod vprašaj postavljajo madžarsko predsedovanje Svetu EU, ki bo v drugi polovici prihodnjega leta. Svet pozivajo, naj glede tega nekaj ukrene.
Predstavniki Evropskega parlamenta so na plenarnem zasedanju v Bruslju pravno nezavezujočo resolucijo izglasovali z veliko večino. Od 619 poslancev, ki so glasovali, jih je bilo 442 za, 144 proti in 33 vzdržanih. Resolucijo je podprlo pet od sedmih predstavniških klubov in sicer Evropska ljudska stranka, socialisti in demokrati, liberalci, zeleni in levica.
“Ne spoštuje zakonov in vrednot EU ter načela lojalnega sodelovanja”
V izglasovanem besedilu se poslanci sprašujejo, kako lahko Madžarska verodostojno predseduje Svetu EU, če ne spoštuje zakonov in vrednot EU ter načela lojalnega sodelovanja. Svet EU zato pozivajo, naj najde ustrezno rešitev. Opozarjajo, da bi lahko DZ sprejel ustrezne ukrepe, če taka rešitev ne bo najdena.
Evropski parlament ne more vplivati na vrstni red predsedovanja Svetu EU, ker je to v izključni pristojnosti držav članic. Vse države članice predsedujejo Svetu šest mesecev po vnaprej določenem vrstnem redu. Nazadnje je bilo to storjeno leta 2016, ko je bil določen vrstni red predsedovanja do leta 2030.
Ker tam ne morejo spremeniti ničesar, nekateri poslanci omenjajo, da bi se moral parlament odzvati na različne načine, od zavrnitve sodelovanja v trialogih, kjer se končna besedila zakonov dogovarjata med svetom in parlamentom, do tega, da ne bi vabili madžarskih ministrov na seje odborov in plenarna zasedanja.
Madžarsko predsedovanje Svetu EU
Madžarsko predsedovanje prihaja v zelo pomembnem trenutku in sicer po volitvah v Evropski parlament, po katerih se izvoli nova Komisija in novi predsednik Evropskega sveta. Poleg tega naj bi po Madžarski predsedovanje v prvi polovici leta 2025 prevzela Poljska, ki je z EU glede vladavine prava in demokratičnih standardov prav tako že leta v sporu.
Pred nekaj leti je bil proti Madžarski in Poljski uveden postopek po 7. členu Pogodbe o Evropski uniji, ki teoretično daje možnost, da se državam, ki sistematično in vztrajno kršijo pravno državo in demokratična načela, odvzame pravica do glasovanja v Svet EU. Doslej ta postopek ni prinesel rezultatov, končnega ukrepa odvzema volilne pravice pa je praktično nemogoče sprejeti, saj zahteva soglasno odločitev.
Resolucija izraža zaskrbljenost, ker se zakoni na Madžarskem sprejemajo brez zadostnega parlamentarnega nadzora in javnega posvetovanja zaradi zlorabe izrednega stanja, svobode izražanja, zlorabe zaščite žvižgačev za spodkopavanje pravic skupnosti LGBTIQ, kršitev pravic učiteljev in kršitve socialne in delovne zakonodaje.
Madžarska vlada je 1. novembra lani razglasila konec izrednih razmer, ki so bile uvedene zaradi pandemije koronavirusa. Izredne razmere je isti dan ponovno razglasila zaradi vojne v Ukrajini. Izredno stanje daje vladi skoraj neomejena pooblastila.
Kampanja proti EU
Resolucija prav tako obsoja kampanjo madžarske vlade proti EU. Predstavniki poudarjajo, da se s tem odvrača pozornost od nespoštovanja evropskih vrednot in sistemske korupcije.
Besedilo opozarja tudi na ustrahovanje, kot so poročila o obiskih tajne policije v pisarnah nekaterih podjetij, ki predstavljajo “strateški del” industrije, z namenom, da bi jih spravili pod nadzor ožjega kroga premierja Viktorja Orbana.
Predstavniki poudarjajo, da je bil letni proračun Madžarske za leto 2022 z vladnim odlokom spremenjen 95-krat. Slednje pa naj bi onemogočilo ustrezen nadzor in kaže na pomanjkanje dobrega finančnega upravljanja. Evropski poslanci zaskrbljenost izražajo tudi zaradi zlorabe evropskih sredstev in zahtevajo, da se zamrznjena sredstva deblokirajo šele, ko bo vzpostavljena pravna in politična varnost.
“Odblokiranje zamrznjenih sredstev na tej stopnji bi dalo Fideszu (vladajoči stranki premierja Orbana) ‘carte blanche’ za nadaljevanje napadov na temeljne pravice. Čas je, da se Svet vpraša, ali lahko država članica, za katero veljajo postopki iz člena 7, verodostojno drži predsedovanje EU,” je dejala poročevalka za Madžarsko, francoska predstavnica Zelenih Gwendoline Delbos-Corfield.
Foto: STA / Thierry_Monasse