Mafija ima rada Nemčijo, ker ima Nemčija rada gotovino!

ByAna Koren

13. maja, 2023
Foto: Pexels

Mafija ima rada Nemčijo, ker ima Nemčija rada gotovino!

Deutsche Welle poroča, da je Nemčija že dolgo znana kot varno zatočišče za organizirani kriminal. Nedavna usklajena policijska akcija proti italijanski mafijski organizaciji ‘Ndrangheta po Evropi pa je pritegnila tudi pozornost svetovnih medijev. V Italiji so 3. maja aretirali več kot sto ljudi, v Nemčiji je bilo pridržanih več kot 30 ljudi. Rezultat štiriletne preiskave in operacije pod kodnim imenom Eureka, katere cilj je zaustaviti trgovino z mamili in orožjem. Petra Reski, nemška novinarka, ki že leta poroča o italijanski mafiji, pravi: “To ne bo spremenilo ničesar v smislu mafijskih operacij v Nemčiji. Nekatere ljudi lahko aretirate, vendar to ne bo spremenilo ustaljenih struktur.”

Aretacije

Petra Reski je napisala več knjig o italijanski mafiji. Te aretacije so ji dale nekaj zadoščenja, saj so ji nekateri aretirani grozili in vložili tožbe zaradi tega, kar je objavila. V nekaterih primerih so jo nemška sodišča celo prisilila, da je spremenila dele besedil v svojih knjigah o delovanju mafije in organiziranem kriminalu. “To so ljudje iz srca ‘Ndranghete, o katerih sem pisala leta 2008. Bila sem prva, ki so jo tožili, in izgubila sem na sodišču,” je povedala za DW. “Zame osebno je ta val aretacij zadovoljstvo, ker je to, kar sem napisala, pripeljalo do rezultatov. Zahvaljujoč Italijanom,” je dodala.

Kljub vpletenosti nemške Policije v preiskavo so osumljence aretirali v Nemčiji na podlagi mednarodne tiralice, ki so jo izdale italijanske oblasti, poudarja Petra Reski. “Te aretacije se po nemški zakonodaji ne bi mogle zgoditi. V Nemčiji članstvo v mafijski organizaciji samo po sebi ni kaznivo dejanje. Morate biti sposobni dokazati dejanski zločin ali prekršek,” je povedala Reski.

Nemčija je že dolgo znana kot varno zatočišče za organizirani kriminal. Številne racije so bile osredotočene na Turingijo v vzhodni Nemčiji. Turinigija je regija, ki je po ponovni združitvi Vzhodne in Zahodne Nemčije postala trdnjava mafije. Italijanska mafija je potem tam kupila številne nepremičnine.

Neverjetni tokovi denarja iz Italije v Nemčijo

Takratni glavni tožilec Roberto Scarpinato, iz Palerma je že leta 2012 nemški parlament obvestil o “neverjetnih tokovih denarja iz Italije v Nemčijo”. Opozoril je tudi na številne vrzeli v nemškem zakonu o preprečevanju pranja denarja.

Vendar je Nemčija gospodarstvo, ki ljubi denar. Za razliko od drugih članic EU doslej ni omejitev pri gotovinskem plačilu: v Španiji je ta omejitev 2500 evrov, v Italiji 1000 evrov, v Grčiji pa 500 evrov.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser namerava uvesti omejitev 10.000 evrov, s čimer bi državo uskladili z direktivo EU, a so pravni strokovnjaki že zaskrbljeni, ali je to v skladu z nemško ustavo.

Trenutno lahko v Nemčiji v gotovini brez identifikacije porabite do 10.000 evrov (izjema: od leta 2020 morate pokazati osebni dokument, ko porabite več kot 2.000 evrov za plemenite kovine). Vse to mafijskim združbam močno olajša pranje denarja.

Panamski dokumenti

Od leta 2016, ko so se pojavili Panamski dokumenti, je znano, da organizirane kriminalne družbe izkoriščajo nepregledno mrežo fiktivnih podjetij. “To še zdaleč ni preboj, morda pa gre za delni uspeh v boju proti mafiji,” je dejal Andreas Frank, ki že tri desetletja preiskuje pranje denarja v Nemčiji. “Ndrangheta je nekaj, s čimer se ukvarjamo že dolgo,” je dodal. V svoji knjigi “Umazani denar”, ki je izšla leta 2022, trdi, da oprani denar spodkopava demokracijo v zahodni Evropi in da se politično odgovorni premalo bori proti temu pojavu. “Ali smo v boju proti pranju denarja kaj dosegli? Nič, popolnoma nič,” je bil njegov odgovor.

Andreas Frank, ki je leta 2012 skupaj z nekdanjim italijanskim državnim tožilcem Robertom Scarpinatom pričal pred preiskovalnim odborom Bundestaga, meni, da se škoda, ki jo povzroča organizirani kriminal, nenehno podcenjuje. “Mafija je zelo nevarna in spodkopava naše gospodarstvo,” pravi. “Zakonitim podjetjem je zelo težko konkurirati podjetje, ki jih vodi mafija. ‘Ndrangheta je samo ena izmed mnogih mafijskih organizacij.”

Problem je tudi pomanjkanje sredstev. Nad slednjim se pritožuje Centralni urad za preiskovanje finančnih transakcij, ki mu očitajo prepočasnost pri prijavi sumljivih primerov. Pristojni državni pravobranilci, ki delujejo znotraj meja svojih zveznih dežel, se pritožujejo, da ne morejo preiskovati kaznivih dejanj izven svoje pristojnosti, kar otežuje usklajevanje informacij.

Strukturne težave

Andreas Frank meni, da so strukturne težave posledica pomanjkanja oseb v kombinaciji z zaviranjem in oviranjem izmenjave podatkov med pristojnimi organi. “V letih 2021 in 2022 bi moralo trajati leto, da bi Centralni urad za preiskave finančnih transakcij dobil dostop do podatkov, ki jih potrebujejo,” je povedal za DW. Dodal je, da še danes nimajo polnega dostopa.

Po mnenju Petre Reski je celotna zadeva povezana s politično voljo. “V Nemčiji ni politične volje za boj proti mafiji. To je bistvo. Ker so za nemške politike mafijske naložbe v gospodarstvo nekaj podobnega gospodarskemu gonilu. Denar prihaja, oni pa nočejo vedeti, od kod prihaja,” je zaključila Reski.

To ima posledice tudi na drugih področjih. Andreas Frank zaključuje: “Če ne morejo uveljaviti zakonov proti pranju denarja, ne bi smel biti presenečen, da sankcije proti Rusiji ne delujejo. Sploh ne vem, kje je vse rusko bogastvo shranjeno.”

vir / vir Foto: Pexels