Majhna hiša z velikimi zgodbami: Nova arheološka odkritja v Pompejih
Arheologi so v starodavnem mestu Pompeji odkrili majhno hišo, bogato okrašeno z dovršenimi freskami, ki vključujejo tudi erotične prizore. Odkritje prinaša nov vpogled v umetniške preference Rimljanov ter njihov način dekoracije doma, ki presega pričakovanja in izpostavlja edinstveno ustvarjalnost rimske kulture, poroča CNN.
Hiša, ki se nahaja v osrednjem okrožju Pompejev, odstopa od tipičnega rimske arhitekture. Je manjša od običajnih in presenetljivo ne vsebuje odprtega osrednjega dvorišča oziroma atrija, ki je bil osrednji del rimske hiše. Arheološki park Pompeji, ki nadzoruje izkopavanja in ohranja mesto, je v izjavi poudaril, da ta arhitekturna posebnost kaže na morebitne spremembe trendov v rimski družbi prvega stoletja našega štetja. Kot menijo arheologi, bi ta sprememba lahko nakazovala premik v načinu bivanja Pompejcev v času pred katastrofalnim izbruhom Vezuva.
Vezuvov izbruh: tragičen dogodek, ki je mesto ohranil za prihodnost
Leta 79 našega štetja je vulkan Vezuv uničil Pompeje in mesto pokopal pod debelo plastjo vulkanskega pepela in plovca. Ta naravna zaščita je omogočila neverjetno dobro ohranitev zgradb, umetnin ter vsakdanjih predmetov, kar je omogočilo izjemen vpogled v življenje antičnih Rimljanov. Pompeji so danes eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu, ki privablja znanstvenike in obiskovalce z vsega sveta zaradi svojih edinstvenih ohranjenih pričevanj o življenju, umetnosti in kulturi.
Freske z mitološkimi in erotičnimi motivi
Ena izmed ključnih značilnosti novoodkrite hiše so njene freske, ki krasijo stene. Motivi prikazujejo mitološke prizore, vključno z znamenitimi grškimi in rimskimi mitološkimi osebnostmi. Na eni od sten je upodobljen prizor spolnega odnosa med satirom in nimfo, ki v rimskem kontekstu simbolizira mistično povezanost in divjo naravo. Druga freska prikazuje Hipolita, sina grškega kralja Tezeja, in njegovo mačeho Fedro, ki je vanj usodno zaljubljena, navaja CNN.
Poleg teh prizorov so na stenah prikazane še druge znane zgodbe, kot je Parizova sodba – prizor, ki simbolizira izbiro med najlepšimi boginjami – vendar je ta freska deloma poškodovana zaradi prejšnjih izkopavanj. Ena izmed fresk prikazuje boginjo ljubezni Venero in njenega smrtnega ljubimca Adonisa, kar nakazuje globoko vpetost umetnosti v pripovedovanje ljubezenskih in strastnih zgodb.
Kljub temu da je hiša v primerjavi z drugimi rimskimi bivališči relativno majhna, je presenetljivo bogato okrašena. Takšna dekoracija ni bila nenavadna v Pompejih, saj so že prej našli številne hiše, katerih stene krasijo dovršeni umetniški motivi. Znamenita hiša, prekrita z erotičnimi freskami, je bila denimo ponovno odprta za javnost januarja 2023 po več kot dveh desetletjih, medtem ko so leta 2018 našli fresko z motivom grškega mita “Leda in labod,” ki prikazuje intimni prizor med Ledo in Zevsom.
Odkritje obrednega svetišča in zadnjih daritev pred izbruhom
V novoodkriti hiši so arheologi našli še eno pomembno najdbo: lararium ali hišno svetišče, kjer so bili pred izbruhom opravljeni zadnji obredni daritvi. V svetišču so našli ohranjene ostanke daritev, med drugim tudi nož, ki je bil uporabljen za izvajanje ritualov. Direktor parka, Gabriel Zuchtriegel, je v izjavi dejal, da najdba omogoča podroben vpogled v religiozne prakse starodavnih Rimljanov in prikazuje ritualno življenje tik pred tragedijo, ki je mesto spremenila v arheološki zaklad.
Pomembno je poudariti, da se izkopavanja v tej hiši odvijajo pred očmi javnosti, saj je območje odprto za obiskovalce, ki lahko prek visečih mostov spremljajo arheološke ekipe pri delu. Takšno odprtje arheološkega dela omogoča javnosti neprecenljiv vpogled v proces odkrivanja zgodovine in krepi zanimanje za kulturno dediščino Pompejev.
Odkritje te hiše z izjemnimi freskami in edinstveno arhitekturo je še en dokaz bogate dediščine Pompejev in rimske civilizacije. Kot so poudarili arheologi, se mesto še naprej razkriva v vsej svoji veličini ter prinaša vpogled v zapleteno in bogato življenje prebivalcev, katerih vsakodnevne navade in kulturni dosežki kljubujejo času.
Portal24; Foto: Pexels/do nannanan.artz/fotografija je simbolna (Freska, Pompeji)