Mandatno-volilna komisija zavrnila kandidaturo Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije

Anton Rop [Foto: arhiv Demokracije]

Mandatno-volilna komisija zavrnila kandidaturo Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije

Mandatno-volilna komisija Državnega zbora (DZ) je zavrnila kandidaturo Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije, kar pomeni nadaljevanje že zapletene zgodbe, v kateri so vpleteni ne le politični, temveč tudi pravni elementi. Po poročanju MMC RTV SLO so se koalicijski in opozicijski poslanci, združeni v neodobravanju, postavili proti Ropovi kandidaturi, poleg tega pa naj bi tudi med zaposlenimi v Banki Slovenije prevladovalo nelagodje ob možnosti, da bi Rop postal njihov nadrejeni.

Predlog za Ropovo imenovanje je v DZ vložila predsednica republike Nataša Pirc Musar, čeprav je vladna koalicija že pred tem enotno izrazila podporo Saši Jazbec, državni sekretarki na ministrstvu za finance. Koordinatorica stranke Levica, Asta Vrečko, je po poročanju MMC RTV SLO poudarila, da je na koalicijskem sestanku jasno izpostavila nespremenjeno stališče Levice v podporo Saši Jazbec, kar naj bi po njenih besedah izražalo tudi širše koalicijsko soglasje. Predsednik stranke SD in gospodarski minister Matjaž Han je sicer na istem sestanku zanikal, da bi sploh razpravljali o Ropovi kandidaturi, kar je dodatno povečalo zmedo glede soglasja med koalicijskimi partnerji.

Sodni spor zaradi odvzema nadzorniške funkcije

Rop pa je bil že prej v sporih z Banko Slovenije in državo zaradi svojih preteklih funkcij. Leta 2015 mu je Banka Slovenije odvzela mandat nadzornika državne SID banke, potem ko je bil pravnomočno obsojen zaradi izdaje tajnih podatkov. To je spodbudilo večletni sodni spor, v katerem je Rop zahteval odškodnino, saj naj bi po njegovem mnenju utrpel finančno škodo zaradi prepovedi opravljanja nadzorniške funkcije. Po poročanju MMC RTV SLO naj bi bila najnovejša sodba v tem postopku na strani Ropa, ki mu prisoja odškodnino v višini več kot 100.000 evrov, vendar odločitev še ni pravnomočna in jo trenutno obravnava Višje sodišče v Ljubljani.

Ropovo politično delovanje pod pritiskom

Poleg političnih in pravnih zapletov okoli guvernerske kandidature pa Rop že dlje časa izpostavlja, da je bilo njegovo politično delovanje v preteklosti podvrženo pritiskom, še posebej v obdobju njegovega prehoda iz LDS-a v SD. Njegova vloga nadzornika SID banke je bila med letoma 2013 in 2015 dvakrat prekinjena zaradi različnih pravnih postopkov in političnih pritiskov. Leta 2022 je vložil zahtevek za dodatno odškodnino od države, v katerem je navajal, da je bil neupravičeno kaznovan zaradi izdaje tajnih podatkov.

Ropova zgodba sega nazaj v leto 2007, ko je takratni premier Janez Janša očitke o dogovarjanju z hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem v zvezi z incidenti v Piranskem zalivu označil za politično motivirane. Po večletnem pravnem procesu je vrhovno sodišče februarja 2016 razveljavilo prvotno sodbo, ki je Ropa bremenila izdaje tajnih podatkov. Ljubljansko okrajno sodišče ga je kasneje oprostilo, kar je potrdilo tudi višje sodišče.

Mandat trenutnega guvernerja Boštjana Vasleta se izteče 8. januarja 2025, zato bo DZ kmalu glasoval o novem kandidatu. Čeprav je postopek tajen, je že jasno, da Ropova kandidatura ostaja negotova, saj potrebuje absolutno večino oziroma 46 glasov, ki pa so glede na trenutne razmere težko dosegljivi.

Portal24; Foto: Arhiv Demokracije