Matej Lahovnik: Vlada išče denar, namesto da bi zategnila svoj pas
“Nova mini davčna reforma je razburila delovne ljudi, ker se je vlada loteva na napačnem koncu. Najprej bi morali obvladati visoko javno porabo in se nato vprašati, kako jo bomo financirali,” je v svojem komentarju za Slovenske novice zapisal ekonomist Matej Lahovnik. Po njegovem mnenju bi se morala vlada najprej osredotočiti na obvladovanje visoke javne porabe, preden bi razmišljala o dodatnih obremenitvah za podjetnike.
Lahovnik opozarja, da so bili izdatki državnega proračuna leta 2019, tik pred pandemijo, še pod 10 milijardami evrov. Z začetkom pandemije so se ti izdatki hitro povečali na približno 14 milijard evrov, kar je po njegovem mnenju prispevalo k blažjemu prehodu skozi krizo in hitrejšemu okrevanju gospodarstva. Vendar pa pandemije ni več, državna poraba pa je še naprej naraščala in naj bi naslednje leto dosegla že 17 milijard evrov.
V tem kontekstu Lahovnik izpostavlja, da problem niso podjetniki, ki veliko delajo in plačujejo davke, ampak ministri v vladi, ki ne znajo obvladovati izdatkov v svojih resorjih. Poudarja, da dokler imamo primere, kot je ministrica za digitalizacijo, ki je kupila 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov, ki sedaj ležijo v skladišču, je težko očitati podjetnikom, da so oni problem. Prav tako Lahovnik kritizira državo, da namenja 20 milijonov evrov letno za integracijo Romov, medtem ko rezultati na Dolenjskem ostajajo slabi.
Posebej kritičen je do ministra za delo, ki je med obiskom paraolimpijskih iger v Parizu iz luksuznega hotela kritiziral župane dolenjskih občin, medtem ko njegovo ministrstvo načrtuje zaposlitev dodatnih 130 uradnikov za reševanje socialnih problemov.
Lahovnik zaključuje, da bi bilo veliko bolje, če bi se vlada ukvarjala z bolj smotrno porabo davkoplačevalskega denarja, namesto da išče načine, kako dodatno obremeniti podjetnike.
[Vir: Slovenske novice]; Portal24; Foto: Vlada RS/Žan Kolman KPV