Matej Tonin: NSi ne bo nasprotoval priznanju Palestine
Slovenija se pripravlja na pomemben korak v svoji zunanji politiki – priznanje Palestine. Premier Robert Golob je v sredo pojasnil, da bo vlada zaradi dogajanja v Rafi na jugu Gaze s priznanjem Palestine nadaljevala brez čakanja na novo skupino držav. Vlada naj bi sklep o posredovanju priznanja Palestine v Državni zbor sprejela že na četrtkovi seji. “Na ta način želimo dati jasno sporočilo celemu svetu, da moramo narediti vse, da na Bližnjem vzhodu najdemo trajno rešitev za mir,” je dejal za TV Slovenija.
Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič je pojasnila, da bo, če bo sklep sprejet na vladi, v četrtek predstavila podrobnejšo časovnico. Priznanje Palestine bo moralo najprej obravnavati matični odbor DZ-ja, nato pa bodo o njem glasovali poslanci.
V presenetljivem obratu je predsednik NSi-ja Matej Tonin v Odmevih napovedal, da priznanju Palestine v NSi-ju ne bodo nasprotovali. Kljub temu pa je izrazil dvome glede izpolnitve pričakovanj, ki jih je vlada predstavila na začetku procesa priznanja Palestine. “Zanimivo je, kako novinarji opozicijo postavljate v kontekst, kot da smo proti priznanju Palestine, čeprav celotna opozicija trdi, da smo za rešitev dveh držav. To pomeni, da podpiramo tako Izrael kot Palestino,” je pojasnil Tonin. Vendar pa ključno vprašanje ostaja, kdaj in kako.
NSi bo svojo odločitev sprejel med razpravami
Tonin je za MMC pojasnil, da bo NSi svojo odločitev sprejel med razpravami na odboru DZ-ja in ob razpravi v DZ-ju. Poudaril je, da v NSi-ju menijo, da so tokratne vladne in koalicijske aktivnosti predvolilno motivirane. Po njegovem mnenju bi Slovenija morala bolj aktivno delovati v varnostnem svetu Združenih narodov in se zavzemati za resolucijo, ki bi vzpostavila mirovno misijo v Gazi.
“Če bi slovenska vlada resnično želela pomagati Palestincem in prispevati svoj delež v mirovnih naporih, potem bi pričakoval bistveno večjo aktivnost Slovenije v varnostnem svetu Združenih narodov,” je dejal Tonin. Poudaril je, da bi morala Slovenija slediti trem fazam – vzpostavitvi trajnega premirja, diplomatski ofenzivi za priznanje Palestine in obnovi Gaze ter izgradnji palestinskih institucij.
Matej Tonin je še opozoril, da trenutni proces priznanja Palestine ne bo zmanjšal trpljenja ljudi v Gazi, saj se spopadi niso končali, talci niso izpuščeni. Slovenija pa priznanja medtem ne bo izvedla v okviru večje skupine držav, ampak bo “solirala”.
Če bi slovenska vlada resnično želela pomagati Palestincem in prispevati svoj delež v mirovnih naporih, potem bi pričakoval bistveno večjo aktivnost Slovenije v varnostnem svetu Združenih narodov. Slovenija bi si morala aktivno prizadevati za sprejem resolucije varnostnega sveta Združenih narodov, ki bi vzpostavil mirovno misijo v Gazi. Vodilne države te mirovne misije bi morale biti države, s katerimi imajo tako Palestinci kot tudi Izraelci dobre odnose. V mislih imam zlasti Jordanijo in Egipt. Po vzpostavitvi trajnega premirja, bi morali iti v intenzivno diplomatsko ofenzivo, katere cilj bi moral biti priznanje Palestine s strani zahodnih držav in priznanje Izraela s strani arabskih držav. Nato bi sledila še tretja faza tega procesa, to pa je obnova porušene Gaza in izgradnja palestinskih institucij.
Matej Tonin za MMCNe spreglejte
Priznanje Palestine je dolgotrajen in premišljen proces
Premier Golob je v odzivu poudaril, da je priznanje Palestine dolgotrajen in premišljen proces. Kot je neuradno izvedela TV Slovenija, so nekatere države priznanje Palestine preložile zaradi notranjepolitičnih razlogov ali volitev. Priznanju Palestine naj bi bili naklonjeni še Luksemburg, Belgija, Malta, Danska in Francija. Druga skupina držav naj bi se za priznanje odločila šele konec julija.
“V NSi-ju želimo jasno sporočiti tudi Izraelu, da od demokratične države pričakujemo več. Hamasovi zločini v Izraelu ne smejo biti opravičilo za izraelske zločine v Gazi. Nesorazmerna uporaba sile v samoobrambi škoduje Izraelu in škoduje mirovnim prizadevanjem.”
Matej Tonin za MMC
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: NSI X