Mercator prevzel Engrotuš – Velika Poslovna poteza na slovenskem tržišču

ByAna Koren

15. novembra, 2023

Mercator prevzel Engrotuš – Velika Poslovna poteza na slovenskem tržišču

Skoraj pol leta po začetku prodaje Engrotuša, v katerem sta se kot potencialna kupca omenjala nemški trgovski gigant Rewe in lastnica Mercatorja, hrvaška skupina Fortenova, je končno padla odločitev. Mercator je danes podpisal pogodbo o nakupu Engrotuša, s čimer prevzema tako malo- kot veleprodajni segment. Medtem pa se segment drogerij še vedno znajde v procesu ločevanja, saj bo še naprej v lasti družine Tuš.

Andraž Tuš, prokurist Engrotuša, je po sklenitvi posla izrazil zadovoljstvo: “Po večmesečnih pogajanjih smo se odločili za prodajo kupcu, ki je po naši oceni najboljša izbira za zaposlene, poslovne partnerje in razvoj osnovne dejavnosti podjetja. Verjamemo, da bo imelo to povezovanje pozitivne učinke za slovensko gospodarstvo.”

V Mercatorju menijo, da bo združitev Mercatorja in Engrotuša, ki bo še potrebovala odobritev varuha konkurence, okrepila položaj obeh trgovskih podjetij. Prav tako naj bi združitev prinesla nove razvojne priložnosti za slovenske dobavitelje in zaposlene. Hkrati trdijo, da bodo koristi združitve občutili tudi kupci.

Transakcija naj bi bila vredna približno trideset milijonov evrov. Mercator za zdaj ni razkril nadaljnjih načrtov do pridobitve soglasja agencije za varstvo konkurence.

Rewe

V ozadju posla se je odvijala ostra tekma med nemškim trgovskim velikanom Rewe in hrvaško skupino Fortenova. Kljub želji lastnikov Engrotuša, da bi bil kupec Rewe, je Fortenova ponudila višjo kupnino in tako prevzela podjetje.

Pričakovanja v zvezi s prevzemom so različna, pri čemer je osrednja točka zaskrbljenosti varuha konkurence v odnosu do slovenskih dobaviteljev. Nakup Tuša bi namreč Mercatorju omogočil povečanje nabavnega obsega, kar bi lahko vplivalo na njegovo pogajalsko pozicijo v odnosu do slovenskih dobaviteljev.

Poleg tega se pojavlja vprašanje, ali bo agencija za varstvo konkurence odobrila združitev, saj bi ta ustvarila tržnega velikana z znatnim tržnim deležem. Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence določa, da se šteje za prevladujoč položaj podjetje, ki ima na slovenskem trgu več kot 40-odstotni tržni delež.

Poleg gospodarskega ministra Matjaža Hana, ki je izrazil zaskrbljenost glede prevelikega tržnega deleža novega trgovskega velikana, se postavlja tudi vprašanje o finančni stabilnosti Fortenove, ki ima nerešeno vprašanje refinanciranja milijardnega dolga.

Ob nakupu Engrotuša se odpirajo tudi možnosti za sinergijo in združitev logistike ter marketinga. Kljub izgubam, ki jih beležita tako Tuš kot Mercator, upajo, da bo združitev prinesla stabilnost in nove priložnosti na trgu.

S tem prevzemom je Fortenova prav tako preprečila vstop novega konkurenta, saj bi bil nakup Tuša za Rewe povsem nov vstop na slovenski trg. Posel odpira številna vprašanja in bo zagotovo v središču pozornosti v naslednjih mesecih, ko bo potekala ocena agencije za varstvo konkurence.

vir

Foto: STA

Portal24