Merz po zmagi pozval k evropski neodvisnosti od ZDA

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2024-08-21_Event,_CDU,_Wahlkampf_mit_Friedrich_Merz_in_Erfurt_2024_STP_3111_by_Stepro.jpgFriedrich Merz [Foto: Wikimedia/Steffen Prößdorf]

Merz po zmagi pozval k evropski neodvisnosti od ZDA

Friedrich Merz, verjetno naslednji nemški kancler, je po nedeljskih predčasnih volitvah, na katerih je njegova Krščansko-demokratska unija (CDU) osvojila največ glasov, poudaril potrebo po večji evropski neodvisnosti od Združenih držav. Merz, ki velja za konservativca stare šole, je v prvem odzivu po razglasitvi zmage izpostavil, da mora Evropa okrepiti svojo enotnost in samostojnost, še posebej v luči spreminjajočih se odnosov z ZDA pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa, poroča CNN. Volitve, ki so potekale 23. februarja 2025, so pokazale tudi močan vzpon skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD), ki je dosegla zgodovinski rezultat.

Po preliminarnih uradnih rezultatih je CDU skupaj s sestrsko stranko osvojila 28,6 odstotka glasov, kar pomeni, da bo Merz, 69-letni politik brez predhodnih izkušenj v vladi, prevzel vodenje največjega evropskega gospodarstva. “Začnimo zabavo,” je dejal navdušenim podpornikom na sedežu stranke v Berlinu, kjer so se zbrali, da bi proslavili zmago. Njegove besede nakazujejo na željo po hitrem začetku koalicijskih pogajanj, saj se Nemčija in širša regija soočata z negotovostjo, ki jo prinašajo Trumpove politične odločitve.

Ostre kritike ZDA

Merz je v televizijski razpravi pozno v nedeljo zvečer ostro kritiziral domnevno vmešavanje ZDA v nemško volilno kampanjo. “Intervencije iz Washingtona so bile prav tako dramatične in drastične kot tiste iz Moskve, kar je povsem nesprejemljivo,” je dejal. Dodal je, da je pod takšnim pritiskom z obeh strani njegova glavna naloga ustvariti enotnost v Evropi. “Moja absolutna prednostna naloga bo čim hitrejša krepitev Evrope, da bomo korak za korakom dosegli resnično neodvisnost od ZDA,” je poudaril. Ob tem je izrazil presenečenje nad lastnimi besedami: “Nikoli ne bi verjel, da bom moral kaj takega izreči na televiziji, a po Trumpovih zadnjih izjavah je jasno, da delu Američanov v tej administraciji usoda Evrope ni posebej pomembna.”

Volilni izid je prinesel tudi pomemben preboj za skrajno desno stranko AfD, ki je z 20,8 odstotka glasov postala druga najmočnejša politična sila v državi. Stranka, ki je nekoč veljala za obrobno in je uradno osumljena ekstremizma, je skoraj podvojila svojo podporo v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Kljub temu pa druge stranke vztrajajo pri tako imenovanem “požarnem zidu”, pravilu, ki AfD izključuje iz vladnih pogajanj. Medtem je levosredinska Socialdemokratska stranka (SPD) kanclerja Olafa Scholza doživela hud udarec, saj je po razpadu “semaforizirane koalicije” prejela le 16,4 odstotka glasov – precej manj kot 25,7 odstotka na volitvah leta 2021.

Volitve so zaznamovale, kot so priseljevanje, gospodarske težave in Trumpov vpliv

Volitve so zaznamovale teme, kot so priseljevanje, gospodarske težave in Trumpov vpliv na mednarodne odnose. Ameriški predsednik je pred kratkim sprožil val ogorčenja v Evropi, ko je pospešil mirovne pogovore o Ukrajini z Rusijo, pri čemer je izključil tako Kijev kot evropske voditelje. To je sprožilo nujne pogovore med evropskimi voditelji o enotnem odzivu na krizo. Merz se zdaj sooča z zahtevno nalogo vodenja Nemčije v času, ko se tradicionalne zaveznice, kot so ZDA, obračajo stran od Evrope.

Vzdušje na sedežu CDU je bilo v nedeljo zvečer praznično, polno vzklikov in aplavza, ko so volilne ankete potrdile zmago stranke. Pred stavbo se je zbrala manjša skupina protestnikov, ki so izrazili nasprotovanje Merzovi trdi liniji glede priseljevanja. Na drugi strani je bila stranka AfD v ekstazi. Njeni podporniki so mahali z nemškimi zastavami, sovoditeljica Alice Weidel pa je v govoru poudarila, da stranka “še nikoli ni bila močnejša”. V ponedeljek zjutraj je Weidel v pogovoru za CNN dejala, da so “požarni zidovi nedemokratični” in da jih sploh ne bi smelo biti. Na vprašanje o sodelovanju s Trumpovo administracijo je izrazila željo po “zelo dobrem” partnerstvu in “resnih pogovorih”.

Weidel je novinarjem razkrila tudi, da je zjutraj po volitvah opazila zamujene klice iz ZDA, med drugim od tehnološkega milijarderja Elona Muska, ki ji je želel osebno čestitati. “Ko sem prižgala telefon, so bili tam klici iz Amerike, vključno z enim od Elona Muska,” je povedala.

Nemčija pred velikimi izzivi

Nemčija se po teh volitvah sooča z velikimi izzivi. Njeno povojno obnovo je vodilo zavezništvo Nata pod vodstvom ZDA, blaginjo pa sta podpirali poceni ruska energija in trgovina s Kitajsko. Vendar se zdaj te gotovosti rušijo. Merz, ki je obljubil odgovorno vodenje in evropsko enotnost, bo moral hitro ukrepati, saj sta dva nedavna smrtonosna napada migrantov (v Magdeburgu pred božičem in v Münchnu prejšnji teden) še dodatno razvnela razpravo o priseljevanju. AfD je te dogodke izkoristila za promocijo svoje politike “remigracije” in množičnega izgona priseljencev.

Volilna udeležba je bila visoka, saj je od 60 milijonov volilnih upravičencev glasovalo 82,5 odstotka, kar je več kot 76,4 odstotka leta 2021. Svetovni voditelji so že začeli čestitati Merzu. Britanski premier Keir Starmer je izrazil željo po poglobitvi odnosov, francoski predsednik Emmanuel Macron pa je poudaril sodelovanje za “močno in suvereno Evropo”. Vendar pa koalicijska pogajanja ostajajo negotova, saj nobena stranka nima dovolj glasov za samostojno vladanje, AfD pa je izključena iz pogovorov.

Portal24; Foto: Wikimedia/Steffen Prößdorf