Mestne občine: Država naj prevzame stroške povišanja plač v vrtcih

ByMiha D. Kovač

26. februarja, 2025 , , ,
[Foto: Pexels]

Mestne občine: Država naj prevzame stroške povišanja plač v vrtcih

Združenje mestnih občin Slovenije je zavrnilo očitke, da so zvišanja cen vrtcev neutemeljena ali izraz pohlepnosti občin. V javnosti se po njihovem mnenju te trditve zavajajoče prikazujejo, medtem ko dejansko stanje kaže na finančne pritiske, s katerimi se soočajo mestne občine, poroča MMC RTV Slovenija. Te namreč po njihovih navedbah prejemajo manj sredstev na prebivalca, hkrati pa so zaradi večjega števila javnih uslužbencev, vključno z zaposlenimi v vrtcih, nesorazmerno bolj obremenjene.

V združenju so poudarili, da dvig povprečnine za leto 2025 ni upošteval povišanja stroškov plač v javnem sektorju, ki se izvaja v okviru plačne reforme. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, “dvig povprečnine za leto 2025 ni upošteval dviga stroškov plač v javnem sektorju v letu 2025, zato ne pokriva tudi višjih stroškov izvajanja programov javnih vrtcev”. Lansko leto je sicer prineslo dogovor o višji povprečnini in izboljšavah sistema financiranja občin, a ta dvig je temeljil na rasti stroškov preteklega štiriletnega obdobja, ne pa na aktualnih spremembah, ki jih prinaša plačna reforma.

Strošek dela v vrtcih predstavlja približno 80 odstotkov celotne cene storitve

Po poročanju MMC RTV SLO so v združenju opozorili, da strošek dela v vrtcih predstavlja približno 80 odstotkov celotne cene storitve. Ob tem so izpostavili, da občine kljub formalni pristojnosti za določanje cen vrtcev v praksi nimajo večjega vpliva na najpomembnejši element cene – stroške dela. “A ta pristojnost je dejansko izvotljena, saj se cena določa na podlagi izračuna oz. metodologije, kjer občine nimajo praktično nobenega večjega vpliva na obseg izvajanja ali stroške poglavitnega elementa cene, to je stroška dela,” so pojasnili v združenju. Država namreč določa normative, ki vplivajo na minimalno število zaposlenih, medtem ko so drugi stroški, kot so ogrevanje ali potrošni material, po njihovih besedah manj pomembni.

Po poročanju MMC RTV SLO so mestne občine še posebej izpostavile nesorazmerje v razdelitvi sredstev. Dvig povprečnine ne pomeni enakega povečanja sredstev za vse občine, saj mestne občine prejmejo manj na prebivalca, kljub večjemu številu javnih uslužbencev. Podobne pomisleke je izrazila tudi Skupnost občin Slovenije, ki je v torek opozorila na enake težave. Združenje zato predlaga, da država prevzame breme povišanja stroškov plač v vrtcih, pri čemer naj se upoštevajo dejanski stroški, ne pa zgolj povprečnina.

Alternativne rešitve

Alternativne rešitve, ki jih predlagajo, vključujejo uzakonitev avtomatičnega usklajevanja cen, kar bi preprečilo politične obračune ob nujnih dvigih, ali celo prenos financiranja predšolske vzgoje na državo, podobno kot pri osnovnem šolstvu. Po poročanju MMC RTV SLO so v združenju prepričani, da javnost potrebuje boljše razumevanje problematike, saj dvigi stroškov, na katere občine nimajo vpliva, neizogibno vodijo v višje cene vrtcev. Kot so še dodali, “vpliv drugih stroškov (npr. ogrevanja, čiščenja, potrošnega materiala) na ceno je minoren“.

Po poročanju MMC RTV SLO so v združenju zavrnili očitke ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki odgovornost prelaga na občine, kot zavajajoče. Poudarili so, da brez dodatne državne podpore ni mogoče ohranjati cen na sedanji ravni.

Portal24; Foto: Pexels