Microsoft: Za največji IT izpad v zgodovini je kriva Evropska unija
V petek je prišlo do največjega izpada IT na svetu, za kar pa zaradi napačne varnostne posodobitve Microsoft krivi Evropsko unijo. Po besedah Microsofta je sporazum iz leta 2009, ki ga je vsilila Evropska komisija, preprečil uvedbo varnostnih sprememb, ki bi blokirale posodobitev podjetja CrowdStrike, ki je povzročila kaos po vsem svetu.
Zaradi izpada so računalniški sistemi odpovedali. Slednje je povzročilo zamude in odpovedi letov po vsem svetu, številni potniki so obtičali na letališčih, prizadeta je bila britanska zdravstvena služba NHS, poleg tega pa ni delovalo brezstično plačevanje. Težava se je začela s sistemom Falcon podjetja CrowdStrike, ki je bil zasnovan za preprečevanje kibernetskih napadov in ima dostop do ključnega dela računalnika, znanega kot jedro.
Microsftova alternativa
Microsoft ponuja svojo alternativo CrowdStrikeu z imenom Windows Defender. Sporazuma iz leta 2009, sklenjenega za izogibanje evropski preiskavi konkurence, pa več varnostnim ponudnikom omogoča, da namestijo svojo programsko opremo na ravni jedra.
Evropska komisija že od začetka 2000-ih obtožuje Microsoft nepoštenih prednosti pred drugimi podjetji zaradi priljubljenosti operacijskega sistema Windows. Glavni konkurent Microsofta, Apple, je leta 2020 na svojih računalnikih Mac blokiral dostop do jedra z argumentom, da bo to izboljšalo varnost in zanesljivost. Microsoftov tiskovni predstavnik je za Wall Street Journal izjavil, da podjetje zaradi sporazuma z EU ne more izvesti podobne spremembe.
Microsoft je potrdil, da je izpad prizadel do 8,5 milijona naprav z operacijskim sistemom Windows, kar je manj kot 1 odstotek vseh naprav, ki uporabljajo to programsko opremo. Vendar pa so bili vplivi veliki, ker podjetja CrowdStrike pogosto uporabljajo. CrowdStrike je sporočil, da je “veliko število” prizadetih računalnikov spet operativnih in se opravičil za nevšečnosti.
Evropa trenutno poskuša prisiliti Apple, da omogoči dostop do svojega iPhona in omogoči uporabo alternativnih trgovin z aplikacijami ter spletnih brskalnikov, v skladu z novim Zakonom o digitalnih trgih.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay