Milijonska nakazila Gen-I: Napaka ali resnica?

ByMiha D. Kovač

6. marca, 2025 , ,
Elektrika [Foto: Freepik]

Milijonska nakazila Gen-I: Napaka ali resnica?

Družba Gen-I se je zaradi nenavadno visokih nakazil, ki so razvidna iz aplikacije Erar znašla v središču pozornosti. Po poročanju več medijev so v aplikaciji opazili številna milijonska nakazila fizičnim osebam, med drugim eno v višini kar 20 milijonov evrov, ki naj bi bilo izvedeno tik pred volitvami. Portal 24ur je denimo izbrskal sedem nakazil fizičnim osebam v zadnjih treh letih, ki presegajo milijon evrov, skupna vrednost teh pa presega deset milijonov evrov. Podjetje Gen-I zatrjuje, da gre za sistemsko napako v delovanju aplikacije Erar, ki jo je nedavno predstavila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), in poudarja, da takšni prikazi mečejo slabo luč na njihovo sicer transparentno poslovanje, poroča MMC RTV SLO.

V Gen-I-ju so v odzivu zapisali: “Ta žal povsem neupravičeno meče slabo luč na transparentno poslovanje družbe Gen-I.” Pojasnili so, da sistem Erar v mnogih primerih napačno prikazuje nakazila pravnim osebam kot nakazila fizičnim prejemnikom. Po njihovih navedbah so na podobne napake že v preteklosti opozarjali prek odgovorov na novinarska vprašanja, a se težave očitno nadaljujejo. Ob prvem pregledu izpostavljenih transakcij so ugotovili, da gre v vseh primerih za enako napako prikaza podatkov, kjer se objavljeni podatki ne ujemajo z dejanskimi plačili.

Napaka v sistemu ali resnična težava?

Primer, ki je še posebej izstopal, je nakazilo z dne 28. marca 2022 v višini 20 milijonov evrov, ki je v Erarju označeno kot plačilo neznani fizični osebi, piše MMC RTV SLO. Gen-I je pojasnil, da gre za očitno napako, saj je šlo v resnici za plačilo glavnice obveznic GE02 Centralni klirinško depotni družbi (KDD). “Gre za očitno napako v prikazu podatkov na strani izvajalca objave Erar, saj gre za plačilo glavnice za obveznice GE02 Centralni klirinško depotni družbi (KDD),” so zapisali v podjetju. Dodali so, da je bila družba skladno z julija 2018 javno objavljenim prospektom zavezana izplačati glavnico obveznic na omenjeni datum, skupna nominalna vrednost izdaje pa je znašala prav 20 milijonov evrov. To so potrdili tudi z izpisom potrdila o nakazilu.

Po poročanju MMC RTV SLO Gen-I poudarja, da ne morejo prevzemati odgovornosti za sistemske napake Erarja, ki sprožajo negativno publiciteto. “Tako v preteklih primerih napačnih objav kot danes ne moremo prevzemati odgovornosti za sistemske napake Erarja, ki sprožajo negativno publiciteto v povezavi s podjetjem Gen-I,” so opozorili. Ob tem se sprašujejo, kdo bo zavezancem povrnil škodo zaradi okrnitve poslovnega ugleda, ki jo povzročajo takšni napačni prikazi.

Pozivi k popravi in pravne grožnje

V podjetju obžalujejo, da prenovljena aplikacija Erar namesto transparentnosti ustvarja zmedo. Po poročanju MMC RTV SLO so v Gen-I-ju izpostavili, da napačni zapisi omogočajo širjenje zavajajočih informacij, ki jih nekateri izkoriščajo za lažne trditve, podprte z zaslonskimi slikami iz Erarja. Skrbnika sistema so pozvali, naj napake čim prej odpravijo, v nasprotnem primeru pa napovedujejo uporabo pravnih sredstev za zaščito svojega ugleda. Poleg tega je Gen-I že vložil pobudo za ustavno presojo 75.b člena protikorupcijskega zakona, saj menijo, da določba o objavi podatkov širi nabor transakcij na način, ki jim škoduje.

V Gen-I-ju zagotavljajo, da so vse transakcije izvedene pravilno in z enakimi vnosnimi podatki. Po poročanju MMC RTV SLO podjetje vztraja, da so napačni prikazi zgolj posledica tehničnih pomanjkljivosti sistema Erar, ki jih je treba nemudoma nasloviti.

Portal24; Foto: Freepik