Minister Boštjančič predstavil sporne zakonske predloge, delodajalci nasprotujejo

Minister Boštjančič predstavil sporne zakonske predloge, delodajalci nasprotujejo

Finančni minister Klemen Boštjančič je socialnim partnerjem predstavil predloge ukrepov, zajetih v prihajajočem zakonu o obnovi po poplavah ter predlog zakona o izvajanju proračunov za leti 2024 in 2025, ki je že bil potrjen in poslan v Državni zbor.

Ukrepi za obnovo po poplavah

V povezavi z osnutkom zakona o obnovi je bila glavna točka razprave obdavčitev presežnih dobičkov bank. Predlagano je zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb za dve do tri odstotne točke za obdobje štiri do pet let. Prav tako se razmišlja o izravnavi pri solidarnostnem prispevku za delavce, če delajo ob sobotah. Kljub tem predlogom je minister poudaril, da gre za začasne predloge, ki bodo še podvrženi razpravi.

Delodajalci so izrazili nezadovoljstvo nad predlogom o zvišanju davka od dohodkov pravnih oseb. Izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček je opozoril, da gospodarstvo ne more prenesti dodatnega obremenjevanja, saj so se že soočili s številnimi obremenitvami v zadnjem obdobju.

Zakon o izvajanju proračunov za leti 2024 in 2025

Poleg zakona o obnovi so se socialni partnerji pogovarjali tudi o zakonu o izvajanju proračunov za prihodnji dve leti. Med spornimi točkami je določba, ki predvideva, da se za javne uslužbence, ki so poslani na delo v tujino, kot osnova za plačilo prispevkov še naprej šteje plača, ki bi jo prejeli za enako delo v Sloveniji. Za delavce, ki jih napotuje gospodarstvo, pa naj bi prispevki temeljili na dejanski plači.

Sindikati so izrazili zaskrbljenost nad tem predlogom, saj menijo, da gre za nedopustno diskriminacijo in neenakost pred zakonom. Generalni sekretar Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Aljoša Čeč je opozoril na posledice za najšibkejše ob visoki inflaciji. Sindikati nasprotujejo tudi neusklajevanju socialnih transferjev in olajšav pri dohodnini v naslednjem letu ter zamrznitvi plačnih razredov v javnem sektorju.

Vztrajanje pri stališčih

Tako delodajalci kot sindikati so napovedali, da bodo vztrajali pri svojih stališčih in zahtevah. Oba tudi želita biti vključena v oblikovanje zakona o obnovi, čeprav niso bili vključeni v oblikovanje zakona o izvajanju proračunov. Minister Boštjančič je poudaril pomen socialnega dialoga in se zavzel za nadaljnje pogovore med vsemi deležniki.

Delodajalci so julija zapustili Ekonomsko-socialni svet (ESS), vendar so izrazili pripravljenost vrnitve, če se bodo izpolnili določeni pogoji. Sindikati pa bodo svoje pomisleke in zahteve predstavili na vladi in skušali doseči spremembe predloga zakona prek koalicijskih poslancev v Državnem zboru.

Obe strani vztrajata pri svojih stališčih, kar napoveduje nadaljnje razprave in iskanje kompromisov v prihodnjih tednih.

vir Foto: STA Portal24