Minister Poklukar zavrača trditve o prekinitvi Schengena z Italijo

Boštjan Poklukar [Foto: Arhiv DZ]

Minister Poklukar zavrača trditve o prekinitvi Schengena z Italijo

Odbor Državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na zahtevo SDS-a razpravljal o izjavi italijanskega zunanjega ministra Antonia Tajanija, ki je na kongresu Južnotirolske ljudske stranke v Meranu dejal, da je Italija “zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo zaradi nevarnosti infiltracije teroristov med begunce, ki čez to državo prihajajo z Bližnjega vzhoda”.

V SDS-u menijo, da ta izjava izraža nezaupanje Italije v sposobnost Slovenije za učinkovito preprečevanje nezakonitih migracij. Poslanec SDS-a Andrej Kosi je izpostavil, da bi morali to izjavo jemati resno, tudi če ni bila podana uradno, saj obstaja bojazen, da bo Italija uvedla strožje ukrepe na meji. Kosi je vlado pozval, naj sprejme ukrepe za preprečitev prekinitve schengenskega sporazuma in da ministrstvo za notranje zadeve odboru v dveh mesecih poda poročilo o zaščiti meja in preprečevanju tihotapljenja.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je izjavo Tajanija označil za “nekoliko ponesrečeno ali medijsko vzeto iz konteksta”. Poudaril je, da iz schengenskega sporazuma ni mogoče kar tako izstopiti, saj so obveznosti držav jasno določene. Poklukar je spomnil, da je Italija oktobra lani vzpostavila notranjo kontrolo na meji s Slovenijo, podobno kot Slovenija na mejah s Hrvaško in Madžarsko, a prehod meje je kljub temu normalen in kontroliran brez zastojev ali omejitev gospodarskega tranzita.

Poklukar: V italijansko-slovenskih odnosih ni bilo sprememb

Po mnenju Poklukarja v italijansko-slovenskih odnosih ni bilo sprememb, Slovenija pa ni prejela uradne obvestila o morebitni spremembi. Sodelovanje med državama na področju notranjih zadev je po njegovih besedah odlično, vključno z vzpostavitvijo mešanih policijskih patrulj za varovanje schengenske meje v sodelovanju z Italijo in Hrvaško.

Med razpravo so poslanci SDS-a opozarjali na povečanje nezakonitih prehodov meje in varnostna tveganja migracij. V koalicijskih strankah Svoboda in SD pa so predlagateljem očitali izkoriščanje teme v predvolilne namene in strašenje ljudi, saj naj bi šlo za neuradno predvolilno izjavo.

Večina članov odbora je predlagane sklepe zavrnila. Izjavo Tajanija je komentiral tudi minister za delo Luka Mesec, ki je v sklopu kampanje pred evropskimi volitvami obiskal Gorico in Novo Gorico ter dejal, da bi morala meja med mestoma že zdavnaj pasti in da morata Gorici dihati kot eno mesto, zlasti ob projektu Evropska prestolnica kulture prihodnje leto.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Arhiv DZ