Ministrica Čalušić na Koroškem krepila vezi s slovensko skupnostjo
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je med obiskom na avstrijskem Koroškem izrazila močno podporo nadaljnjemu sodelovanju s tamkajšnjo slovensko narodno manjšino. Srečanje, ki je potekalo v duhu krepitve čezmejnih vezi, je po navedbah ministrstva pomemben korak k ohranjanju slovenske identitete, jezika in kulturne dediščine ter razvoju kmetijstva na obeh straneh meje.
Ministrica se je srečala s predstavniki Kmečke izobraževalne skupnosti, Skupnosti južnokoroških kmetic in kmetov ter Interesne skupnosti selskih kmetov. Prav tako je imela delovni pogovor z namestnikom koroškega deželnega glavarja Martinom Gruberjem in se na delovnem kosilu sestala s predstavniki koroške kmetijsko-gozdarske zbornice. Kot je navedlo ministrstvo, je srečanje »spodbudilo nadaljnje sodelovanje in podporo slovenskim kmetom ter povezovanje med regijami, ki pomembno prispeva k razvoju kmetijstva«.
Območji na obeh straneh meje se soočata s podobnimi izzivi, kot so prehranska varnost in obvladovanje nalezljivih živalskih bolezni, med drugim afriške prašičje kuge ter slinavke in parkljevke. »Med ključnimi področji za prihodnje sodelovanje je ministrica izpostavila vzpostavitev učinkovitih sistemov preventive in izkoreninjenja bolezni, kot sta afriška prašičja kuga ter trenutno najbolj aktualna slinavka in parkljevka, ter zagotavljanje prehranske varnosti,« so zapisali na ministrstvu. Čezmejno sodelovanje omogoča izmenjavo izkušenj in prenos dobrih praks, kar lahko pomembno prispeva k izboljšanju kmetijskega sektorja.
Zakonodajna podpora
Pomemben poudarek obiska je bila tudi zakonodajna podpora. Ministrica je izpostavila sprejem Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o divjadi in lovstvu, ki omogoča pripadnikom slovenske narodne skupnosti v zamejstvu lažje vključevanje v lovske dejavnosti v Sloveniji. »Ta sprememba omogoča, da lahko pripadniki avtohtone slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah skladno z Zakonom o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja postanejo člani slovenskih lovskih družin in se samostojno vključujejo v lov brez obveznega strokovnega spremstva, kot je bilo potrebno doslej,« so poudarili na ministrstvu. Ta ukrep je po mnenju ministrice konkreten korak k spodbujanju trajnostnega upravljanja narave in krepitvi vezi z domovino.
Poleg kmetijskih tem je obisk imel tudi močno simbolno noto. Ministrica se je udeležila spominskega dogodka »1000 ljudi«, posvečenega žrtvam nasilnega pregnanstva slovenskih kmetov leta 1942. S tem je izkazala spoštovanje do njihove zgodovine in trpljenja. Ob tem je poudarila pomen izobraževanja in izmenjave izkušenj, zlasti med mladimi kmeti, kar bo po njenih besedah ključno za dolgoročni razvoj podeželja.
Srečanje je odprlo možnosti za nove skupne projekte, ki bodo krepili povezovanje slovenskih kmetov v Avstriji s Slovenijo. Po navedbah ministrstva je ministrica izrazila »pripravljenost za nadaljnje pogovore o skupnih projektih, ki bodo prispevali k dolgoročnemu razvoju kmetijstva in podeželja na obeh straneh meje«.
Portal24; Foto: MKGP RS