Ministrica Fajon: Na Zahodnem bregu vre, potrebujemo diplomacijo in pogum
Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je danes predsedovala razpravi Varnostnega sveta (VS) Organizacije združenih narodov (OZN) o perečem vprašanju nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu. Razprava je bila osredotočena na izvajanje resolucije VS 2334, ki poudarja potrebo po rešitvi dveh držav – Izraela in Palestine.
V svojem govoru je ministrica Fajon izpostavila pomembnost spoštovanja mednarodnega prava, kar je ključno za mirno rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu. Dejala je, da se kljub skoraj enemu letu vojne opustošenje in trpljenje civilistov nadaljujeta. Izpostavila je, da tudi ona, podobno kot matere, s katerimi se je marca srečala v Ljubljani, ne opušča upanja na boljšo prihodnost.
“Prvič, spoštovati moramo mednarodno pravo. Že od prvega dne tega konflikta pozivamo k spoštovanju mednarodnega prava. Drugič, potrebujemo spoštovanje. Več spoštovanja do prevladujočega mišljenja širšega članstva OZN, ki zahteva premirje ter pravičen in trajen mir. Tretjič, potrebujemo pogum. Pogum, da smo zvesti svojim zavezam glede rešitve z dvema državama, ki je še vedno edina pot do trajnega miru,” je poudarila Fajon.
Slovenija za priznavanje Palestine
Ministrica Fajon je še izpostavila, da Slovenija ostaja trdna v svojem stališču glede priznanja Palestine in poziva tudi druge države, da storijo enako. Omenila je tudi, da je Slovenija že v času svoje kandidature za Varnostni svet obljubila, da bo aktivno prispevala k mirovnim procesom.
“To govorim kot zunanja ministrica države, ki se je jasno zavzela za mir v tem konfliktu in države, ki je priznala Palestino in ki k priznanju poziva tudi druge. Odločeni smo, da bomo v Varnostnem svetu dejavni in da bomo izpolnili obljube iz kampanje: krepimo zaupanje in varujemo prihodnost,” je dejala.
Ministrica Fajon je v nadaljevanju svojega govora poudarila pomembnost diplomacije pri iskanju rešitve. Predstavila je vizijo o prihodnosti, kjer bi otroci v Gazi lahko hodili v šolo brez strahu, otroci v Tel Avivu ne bi potrebovali zaklonišč, in matere v Dženinu ne bi bile v skrbeh zaradi pridržanja njihovih otrok. Po njenem mnenju je ključ do takšne prihodnosti takojšnje premirje, ki bi ga bilo mogoče doseči z diplomatskimi napori.
“Prvi korak k takšni resničnosti je takojšnje premirje,” je poudarila.
Ignoriranje mednarodnih resolucij spodkopava zaupanje
Fajon je opozorila tudi na ignoriranje resolucij Varnostnega sveta in začasnih odredb Meddržavnega sodišča, kar po njenem mnenju spodkopava verodostojnost mednarodnih institucij ter svetovno zaupanje v njihovo učinkovitost. Posebej je izpostavila poslabšanje razmer na Zahodnem bregu, kjer narašča nasilje med naseljenci, medtem ko se politika širjenja nezakonitih naselbin nadaljuje.
“V senci grozljivih razmer v Gazi sta se politika naseljevanja in širjenje naselij razmahnila do neslutenih razsežnosti, nasilje priseljencev narašča, na Zahodnem bregu vre. Na negativne trende se je treba odzvati s pozitivnimi in konkretnimi ukrepi,” je opozorila ministrica.
Na razpravi sta sodelovala tudi nekdanja premierka Nove Zelandije Helen Clark in posebni koordinator za mirovni proces na Bližnjem vzhodu Tor Wennesland. Clark je v svojem govoru poudarila potrebo po priznanju Palestine in njeni polnopravni članici v OZN, kar bi prispevalo k stabilnosti v regiji. Wennesland pa je predstavil podrobno poročilo o aktualnih razmerah v Gazi in Zahodnem bregu ter opozoril na širjenje naselbin, hujskaško retoriko ter druge ovire na poti do rešitve dveh držav.
“Čas je, da Varnostni svet sledi temu zgledu,” je ministrica dejala ob koncu svojega govora, pri čemer je izrazila upanje, da bo mednarodna skupnost skupaj našla pot do miru in trajne stabilnosti na Bližnjem vzhodu.
[Vir: Gov.si]; Portal24; Foto: MZEZ RS X