Ministrstvo za delo predlaga olajšave pri vodenju evidenc o odmoru

ByMiha D. Kovač

8. novembra, 2024 ,
Delo [Foto: Pixabay]

Ministrstvo za delo predlaga olajšave pri vodenju evidenc o odmoru

Ministrstvo za delo je pripravilo kompromisni predlog sprememb Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga obravnavajo v delovni skupini socialnih partnerjev. Ta zakon je lani dvignil veliko prahu med delodajalci, saj jim nalaga nove obveznosti glede evidentiranja delovnega časa. Zaradi številnih kritik in praktičnih izzivov so delodajalci zahtevali, da se novosti ne začnejo izvajati, ministrstvo pa je zato napovedalo preučitev zakona in morebitne spremembe, če bi se te izkazale za potrebne.

Predlog ministrstva posega v tri člene zakona in predvideva štiri ključne spremembe, poroča MMC RTV SLO. Po novem naj bi poslovodje in prokuristi, ki opravljajo delo na podlagi pogodbe civilnega prava in niso zaposleni v podjetju, bili izvzeti iz obveznosti vodenja evidenc. Tisti poslovodje in prokuristi, ki so zaposleni in si sami razporejajo delovni čas, pa bi morali voditi zgolj določene evidence. Enako bi veljalo tudi za športnike, ki imajo prav tako specifične pogoje dela. Ostaja pa obveznost evidentiranja za študentsko delo, upokojensko delo in kratkotrajno delo.

Pomembna sprememba je tudi predlog črtanja obveznosti vodenja evidence o izrabi odmora med delovnim časom. Tako odmora ne bi bilo več treba evidentirati. Poleg tega predlog predvideva, da se določeni podatki, kot so dodatki in seštevki ur, vpisujejo zgolj enkrat mesečno, kar naj bi zmanjšalo administrativno breme delodajalcev.

Predlog vključuje tudi možnost, da delodajalec delavcu na njegovo zahtevo pošlje podatke o evidencah na njegov zasebni elektronski naslov. Prav tako bi se evidenčni dokumenti lahko hranili na sedežu podjetja ali na terenu, kar bi olajšalo delo terenskim delavcem, ki jim tako evidenčnega lista ne bi bilo več treba nositi s seboj.

O predlogu bodo socialni partnerji ponovno razpravljali novembra, v začetku decembra pa ga bodo obravnavali na Ekonomsko-socialnem svetu.

Portal24; Foto: Pixabay