Ministrstvo za kulturo bo v referendumski kampanji transparentnost novega zakona predstavilo z argumenti
[STA] – Ministrstvo za kulturo bo po napovedi državnega sekretarja Marka Rusjana v okviru referendumske kampanje o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke predstavljalo argumente za novi zakon. Ob tem je izpostavil predvsem transparentnost novega zakona. Meni, da je referendum nepotreben in da SDS ne bo uspelo doseči potrebnega kvoruma.
Ministrstvo za kulturo bo v okviru kampanje pojasnjevalo, zakaj je novi zakon boljši od sedanje ureditve, je Rusjan napovedal v izjavi za medije v DZ. “Ministrstvo ne more pozivati k bojkotu, ministrstvo lahko samo predstavlja argumente,” je odgovoril na vprašanje, ali se bo tudi ministrstvo pridružilo pozivu predsednika vlade Roberta Goloba k bojkotu referenduma.
Na vprašanje, ali se strinja s pozivi Svobode k bojkotu, pa je kot funkcionar Levice odgovoril, da bodo tudi v njihovi stranki na podoben način nagovarjali volivce, predvsem zato, ker je zakonodajni referendum nepotreben in predstavlja nepotreben strošek glede na učinek. Če referendum uspe, bo obveljal stari zakon, ki je netransparenten, razlika med številom upravičencev do dodatka pa je minimalna.
Hipotetične številke
Na navedbe SDS, da bi dodatek po novem zakonu letno stal 1,14 milijona evrov, če bi ga prejemalo 100 oseb, je Rusjan odgovoril, da gre za hipotetične številke. Spomnil je, da po dosedanjem zakonu izjemno pokojnino prejema 83 oseb. Dodal je, da natančnih izračunov glede stroškov po novem zakonu nimajo, saj je ta drugačen od sedanjega, da pa gre za manjše razlike, zato je referendum nesmiseln.
“Zakon, ki sedaj velja od leta 1974, nima nobenega kriterija. Kaj je bolj netransparentnega?” je vprašal Rusjan. Novi zakon pa po njegovih besedah natančno določa, katere nagrade so potrebne za pridobitev dodatka, kdo je do njega upravičen in kdo ne, denimo če je obsojen za hujše kaznivo dejanje. “Stari zakon nima nič in je to popolnoma prepuščeno arbitrarni odločitvi vlade oziroma na predlog ministrstva za kulturo,” je dejal Rusjan.
V zvezi s primerom patra Marka Rupnika, kjer se odpira vprašanje kazenskega zastaranja, je Rusjan pojasnil, da se bo upoštevalo slovensko zakonodajo, saj kanonsko pravo pri nas ne velja. Ob tem je ocenil, da Rupnik Prešernove nagrade sploh ne bi smel dobiti, da se mu je nagrada dodelila mimo predlogov strokovnih komisij in da je pri tem SDS naredil uslugo Vatikanu. “Če ta človek ne bi bil ves čas zaščiten, bi bil verjetno tudi obsojen,” je dejal.
Predvidevajo pa, da bo večina ljudi, ki so storili kazniva dejanja, obsojenih, zato so dali v zakon varovalko, da ti ne morejo dobiti dodatka.
Uspeh referenduma
Uspeh referenduma je po Rusjanovih besedah odvisen tudi od tega, koliko ljudi se bo referenduma udeležilo oz. ali bo SDS uspelo doseči kvorum. Meni, da to ne bo uspelo.
Danes so sicer začeli teči roki za izvedbo opravil pred referendumom, ki ga je DZ na zahtevo SDS, podprto s podpisi volivcev, razpisal za 11. maj. Po podatkih notranjega ministrstva je bilo na dan referenduma v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Zakon bo zavrnjen, če bo proti njemu glasovala večina udeležencev in vsaj petina vseh upravičencev, to je trenutno 338.671 volivcev. Točno število se bo ugotavljalo glede na število volilnih upravičencev na dan glasovanja.
Portal24; Foto: Boštjan Podlogar/STA/Vlada RS Flickr