Mladi brez težav kupujejo alkohol in tobak: Razkrivajo se pomanjkljivosti nadzora

ByMiha D. Kovač

23. oktobra, 2024 , ,
Prijatelji [Foto: Pexels]

Mladi brez težav kupujejo alkohol in tobak: Razkrivajo se pomanjkljivosti nadzora

[MMC RTV SLO] – V Sloveniji še vedno ni učinkovitega nadzora nad prodajo alkohola in tobačnih izdelkov mladoletnikom, kar dokazuje najnovejša raziskava, ki jo je izvedla Mladinska zveza Brez izgovora. Raziskava, v kateri so uporabili metodo skritega nakupovanja, je pokazala, da kar 62,5 odstotka mladoletnikov lahko brez težav kupi alkohol v trgovinah, barih ali na bencinskih črpalkah. Poleg tega je 44 odstotkov mladih brez ovir kupilo tobačne izdelke.

Predsednica Mladinske zveze Manca Kozlovič je opozorila, da se stanje na področju alkohola poslabšuje. Medtem ko je lani alkohol lahko kupilo 50 odstotkov mladoletnikov, se je letos ta številka povečala na 62,5 odstotka. Kozlovičeva poudarja, da v Sloveniji še vedno ni zadostnega razumevanja, kako škodljivo je, ko mladoletniki dobijo dostop do alkohola. Po njenih besedah se mnogi zaposleni ne držijo pravil, saj pogosto ne preverijo osebnega dokumenta kupca, ali pa, če ga že zahtevajo, napačno izračunajo starost.

Stanje na področju prodaje tobačnih izdelkov se je v primerjavi z lanskim letom izboljšalo, saj je možnost nakupa za mladoletnike padla za deset odstotnih točk. Kozlovičeva poudarja, da je to znak, da se povečuje zavedanje o škodljivosti tobačnih izdelkov in nujnosti njihove omejitve za mladoletnike.

Izboljšave skozi leta, a še vedno težave

Raziskave o dostopnosti alkohola in tobaka za mladoletnike z metodo skritih nakupov potekajo od leta 2012. Mladoletniki, ki sodelujejo v raziskavi, imajo predhodno soglasje staršev in so deležni izobraževanja o pomenu raziskave. Metoda vključuje poskus nakupa alkohola ali tobačnih izdelkov, pri čemer sodeluje tudi inšpektor, ki v primeru uspešnega nakupa ukrepa.

Kljub nekaterim izboljšavam Kozlovičeva opozarja, da bi morali zaposleni v trgovinah in drugih prodajnih mestih dosledno preverjati osebne dokumente. Ena izmed možnih rešitev bi bila uvedba obvestil na blagajniških zaslonih, ki bi opominjala zaposlene na obveznost preverjanja starosti kupca. Poudarila je tudi, da je pomembno izobraževanje zaposlenih o posledicah prodaje alkohola in tobaka mladoletnikom.

Sodelovanje z nevladnimi organizacijami kot ključna rešitev

Vesna Kerstin Petrič, vodja službe za sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) pri ministrstvu za zdravje, je poudarila, da Slovenija na področju alkohola in tobaka dela v pravo smer. Opozorila je na pomen sodelovanja z nevladnimi organizacijami, ki lahko prispevajo k večji ozaveščenosti in implementaciji rešitev v praksi. WHO je dober pri oblikovanju smernic, vendar pogosto opažajo, da te smernice v državah niso pravilno udejanjene.

Petričeva je izpostavila nedavno sprejeto resolucijo o socialni participaciji, ki spodbuja vključevanje nevladnih organizacij v državni sistem. To bi omogočilo boljše izkoriščanje strokovnega znanja ter boljše doseganje ranljivih skupin prebivalstva.

Neučinkovit nadzor nad spletnimi nakupi alkohola

Na mednarodni konferenci je Jasmina Bevc Bahar iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) predstavila rezultate podobne raziskave, ki je razkrila, da mladoletniki brez težav kupujejo alkohol tudi preko spleta. Raziskava je pokazala, da nobeden od desetih dostavljavcev, ki so dostavili alkoholne pijače, ni preveril osebnega dokumenta prejemnika.

Bevc Bahar je poudarila, da bi morali ponudniki in prodajalci alkoholnih pijač bolj odgovorno ravnati pri spletni prodaji in zagotoviti, da dostavljavci preverijo identiteto prejemnika. Prav tako predlaga, da bi bilo koristno na pakete jasno označiti, da vsebujejo alkohol, kar bi povečalo pozornost in odgovornost pri dostavi.

Portal24; foto: Pexels