Mladi zdravniki so po sestanku z ministrico razočarani
Po sestanku z ministrico za zdravje, Valentino Prevolnik Rupel, so predstavniki organizacije Mladi zdravniki Slovenije izrazili veliko razočaranje nad odzivom vladnih uradnikov. “Iz odgovorov je bila jasna njihova odtujenost od realnih težav v zdravstvu in popolna odsotnost načrta za rešitve,” so poudarili v svoji izjavi.
Pred sestankom so bila pričakovanja visoka, saj so se poleg Mladih zdravnikov Slovenije sestanka udeležili tudi predstavniki sindikata Praktik.um, Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije ter sindikata Fides. Vendar je bil sestanek, po besedah Luka Puzigaće, enega izmed 20 predstavnikov, “precej neuspešen”. Organizacija je na družbenih omrežjih delila, da “prijazne besede in nasmeški ne bodo dovolj za rešitev našega zdravstva. Strah nas je prihodnosti.”
Polona Gams, predstavnica organizacije, je izpostavila skrb zaradi odhajanja kadra, zlasti mladih zdravnikov in njihovih mentorjev, v tujino zaradi boljših delovnih pogojev in višjih plač. “Skrbi nas, kako bo jeseni in čez nekaj let,” je izrazila Gams. “Pozivamo odločevalce, da sprejmejo ukrepe, ki bodo zadržali zdravnike v Sloveniji.”
Neuslišani pozivi k zakonodajnim spremembam
Mladi zdravniki podpirajo prizadevanja Zdravniške zbornice, ki zbirajo podpise za predlog zakona o kaznivem dejanju napada na zdravstvenega delavca. O tem so razpravljali tudi z ministrico, vendar niso prejeli njene podpore. Glede končanja stavke, ki poteka od 15. januarja, je Gams navedla, da ministrica ni ponudila konkretnih rešitev, temveč le informacije o poteku pogajanj med sindikatom Fides in vlado.
Mladi zdravniki Slovenije so pridobili tudi podporo Evropskega združenja mladih zdravnikov, ki so bili “zaprepadeni” nad omejitvami pravice do stavke v Sloveniji. “Eden od šokantnih podatkov, ki so jih slišali, je bil, kako se je poslabšal položaj zdravnika v Sloveniji in kako je padla kupna moč zdravnika v primerjavi z minimalno plačo,” je poudarila Gams.
Stavka sindikata Fides, ki zahteva ureditev plačnega sistema in odpravo plačnih nesorazmerij, je najdaljša v zgodovini Slovenije. Kljub poskusom mediacije ostajajo stališča vlade in Fidesa neusklajena.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik