Množični protesti proti rudarjenju litija v Beogradu

Množični protesti proti rudarjenju litija Beograd

V soboto zvečer so se v Beogradu in drugih mestih po vsej Srbiji odvili množični protesti proti rudarjenju litija, ki so pritegnili na tisoče ljudi. Protestniki so blokirali pomembne prometne točke, vključno z železniškim križiščem v beograjskem Prokopu in železniško postajo v Novem Beogradu. Začasno je bila blokirana tudi avtocesta skozi prestolnico, kar je povzročilo precejšnje motnje v prometu proti Nišu in Zagrebu.

Protesti so sledili 40-dnevnemu ultimatu, ki ga je Zveza okoljevarstvenih organizacij Srbije (SEOS) skupaj z drugimi okoljevarstvenimi gibanji in združenji postavila srbski vladi za sprejem zakonodaje, ki bi zaščitila okolje. Kljub temu da je rok potekel 10. avgusta, vlada ni sprejela zahtevanih ukrepov, kar je spodbudilo nadaljnje nezadovoljstvo med prebivalci.

Zbralo se je 40.000 ljudi

Po ocenah Arhiva javnih shodov se je na protestu v Beogradu zbralo več kot 40.000 ljudi, kar kaže na obsežno podporo prizadevanjem za ustavitev rudarjenja litija. Srbski premier Miloš Vučević je v odgovor na proteste protestnike označil za “strahopetce in lažnivce” ter jih obtožil, da odkrito grozijo predsedniku Aleksandru Vučiću s smrtjo. Vučević je na družbenem omrežju X poudaril, da ne bodo dopustili, da protestniki ogrožajo Srbijo zaradi osebnih interesov, ki naj bi jih podpirale tuje sile, vključno s kosovskim premierjem Albinom Kurtijem in drugimi.

Protesti so posledica nedavnih dogovorov med Srbijo in Evropsko unijo, ki vključujejo memorandum o strateškem partnerstvu na področju trajnostnih surovin. To partnerstvo, podpisano 19. julija, je sprožilo nov val skoraj vsakodnevnih protestov, saj številni prebivalci nasprotujejo načrtom za rudarjenje litija v zahodni Srbiji. Še posebej je v ospredju projekt multinacionalke Rio Tinto, ki namerava rudariti litij v pokrajini Jadar, znani po rodovitnem kmetijskem zemljišču.

“Ne boste kopali”

Pred dvema letoma je srbska vlada zaradi množičnih protestov odvzela licenco podjetju Rio Tinto, vendar je Ustavno sodišče nedavno razveljavilo to odločitev, kar je vlado spodbudilo, da je hitro sprejela novo uredbo in tako ponovno omogočila nadaljevanje projekta. To je med prebivalci sprožilo ogorčenje, kar je vidno na protestih, kjer so ljudje nosili transparente z napisi, kot so “Ne boste kopali”, “Rio Tinto, marš z Drine” in “Mine ne bo”.

Protestniki so se po shodu v središču Beograda podali po Ulici kneza Miloša, kjer so svoje nezadovoljstvo izrazili tudi pred nemškim veleposlaništvom, saj je nemški kancler Olaf Scholz podpiral memorandum med Srbijo in EU. Na koncu so se razdelili v dve skupini, ki sta blokirali železniško križišče v Beogradu, medtem ko so prometne motnje na avtocesti Gazela še dodatno poudarile obseg nezadovoljstva v državi.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je pred protesti opozoril, da je Rusija srbske oblasti obvestila o domnevnih prihajajočih množičnih nemirih, ki naj bi jih organizirale zahodne države. Vučić je poudaril, da se z varnostjo države ukvarjajo pristojne službe, kar kaže na napetosti med Srbijo in Zahodom v času teh protestov.

[vir: Hina]; Portal24; Foto: Zajem zaslona