Močan porast uvoza orožja v Evropi: Ukrajina na čelu svetovnih uvoznic

ByAna Koren

10. marca, 2025 , , , , ,
Foto: Pexels (fotografija je simbolna)

Močan porast uvoza orožja v Evropi: Ukrajina na čelu svetovnih uvoznic

Evropa je v zadnjih štirih letih doživela izjemen porast uvoza orožja, slednji se je med letoma 2020 in 2024 povečal za kar 155 odstotkov, kaže najnovejše poročilo Stockholmskega mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (SIPRI), objavljeno v ponedeljek. Največji delež tega povečanja pripisujejo Ukrajini, ki je po ruski invaziji leta 2022 postala največja uvoznica orožja na svetu.

Podatki razkrivajo, da je evropski delež v svetovnem uvozu orožja v obdobju 2015–2019  z 11 odstotkov v letih 2020–2024 narasel na 28 odstotkov. Medtem ZDA krepijo svojo prevlado na globalnem trgu. Ameriški izvoz orožja je s 35 odstotkov zrasel na 43 odstotkov svetovnega deleža, kar je skoraj enako kot skupni delež naslednjih osmih največjih izvoznic.

Ukrajina je v omenjenem obdobju predstavljala 8,8 odstotkov celotnega svetovnega uvoza orožja, pri čemer je skoraj polovico tega orožja dobavila iz ZDA, navaja Reuters. Kljub temu je ameriška vojaška pomoč Kijevu pod predsednikom Donaldom Trumpom zastala, kar je sprožilo vprašanja o zanesljivosti čezatlantskega zavezništva. Ruska agresija na Ukrajino je zaostrila napetosti med Zahodom in Rusijo do ravni, ki je ni bilo vse od kubanske raketne krize leta 1962, pri čemer sta tako Kremelj kot Bela hiša opozorila na možnost eskalacije v širši konflikt.

Evropska odvisnost in premiki v obrambni politiki

Poročilo SIPRI izpostavlja, da je več kot 50 odstotkov evropskega uvoza orožja v obdobju 2020–2024 prišlo iz ZDA, med največjimi kupci pa so bile Velika Britanija, Nizozemska in Norveška. Vojna v Ukrajini je razkrila ranljivost Evrope in njeno odvisnost od ameriške podpore, hkrati pa je spodbudila razprave o krepitvi lastne obrambne industrije.

Evropski voditelji so prejšnji teden potrdili načrte za povečanje obrambnih izdatkov, kar je odziv na negotovosti v odnosih z ZDA in vse bolj agresivno Rusijo. Pieter Wezeman, višji raziskovalec pri SIPRI, je poudaril, da evropske države Nata iščejo načine za zmanjšanje odvisnosti od uvoza in hkrati krepijo domačo proizvodnjo orožja.

Portal24; Foto: Pexels