Močnejši dolar potisnil evro na dveletni minimum

ByAna Koren

19. decembra, 2024 , , , , ,
Evro [Foto: Pexels]

Močnejši dolar potisnil evro na dveletni minimum

Evro je v primerjavi z ameriškim dolarjem padel na najnižjo raven v skoraj dveh letih, dosegel je vrednost 1,03, kar je posledica nedavne odločitve ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed). Ta je v sredo zvečer izvedla tretje znižanje obrestne mere v letu 2024, kar je sprožilo burne odzive na svetovnih trgih. Dolar je močno poskočil, saj so vlagatelji ocenili, da Fed načrtuje počasnejši cikel zniževanja obrestnih mer v prihodnosti.

Federal Reserve je po pričakovanjih znižal obrestno mero za 25 bazičnih točk, vendar je hkrati napovedal strožjo politiko za leto 2025. Po poročanju Euronews je Fedov pikčasti grafikon nakazal, da bodo obrestne mere v letu 2025 znižali za pol odstotne točke, kar je manj, kot so napovedali septembra, ko je bila pričakovano enoodstotno znižanje.

Ta nepričakovana sprememba politike je povzročila znatno rast ameriškega dolarja, indeks dolarja pa je dosegel najvišjo raven po novembru 2022. Donosi ameriških državnih obveznic so prav tako močno narasli; donosnost desetletnih obveznic je dosegla 4,51 odstotka, kar je najvišja vrednost v zadnjih šestih mesecih in pol. Medtem je par EUR/USD padel za več kot 1,4 ameriškega centa za evro, preden se je v četrtek rahlo stabiliziral na azijski seji.

ECB in prihodnje spremembe obrestnih mer

Evropska centralna banka (ECB) se sooča z drugačnimi izzivi kot Federal Reserve. Po poročanju Euronews analitiki napovedujejo, da bo ECB v letu 2025 obrestne mere znižala za polno odstotno točko, saj se območje evra spopada z večjim številom gospodarskih težav. Predsednica ECB Christine Lagarde je nedavno opozorila, da bodo politična nestabilnost, upočasnjena rast Kitajske in protekcionistični ukrepi nekdanjega predsednika Trumpa dodatno obremenili evropsko gospodarstvo.

Poleg tega je po podatkih S&P Global francoska in nemška industrijska proizvodnja v recesiji, medtem ko je francoska centralna banka znižala napoved gospodarske rasti na 0,9 odstotka. Moody’s je prav tako znižal bonitetno oceno Francije, kar povečuje negotovost glede prihodnosti evroobmočja.

Tveganje na svetovnih trgih se povečuje

Nepričakovano stroga politika Fed-a je povečala občutek tveganja na svetovnih trgih. Indeks nestanovitnosti CBOE (VIX), znan tudi kot merilnik strahu, je poskočil za 74 odstotkov, kar kaže na povečano negotovost. Po podatkih Euronews so na valutnih trgih poleg evra upadle tudi druge neameriške valute, vključno s kanadskim, avstralskim in novozelandskim dolarjem. Kanadski dolar je dosegel najnižjo raven po začetku pandemije marca 2020.

Na borzah so se ameriški delniški indeksi, kot so Dow Jones, S&P 500 in Nasdaq, močno znižali, z padcem med dva in tri odstotke. Dow Jones je izgubil več kot 1000 točk, kar je podaljšalo njegov devetdnevni niz izgub. Evropske borze naj bi prav tako utrpele posledice zaradi zmanjšane naklonjenosti tveganju.

Turbulentni dogodki so vplivali tudi na trg surovin in kriptovalut. Cene nafte in kovin so padle, vendar so se cene zlata v četrtek nekoliko okrepile zaradi povečane naklonjenosti varnim naložbam. Po poročanju Euronews so cene Bitcoina zabeležile znaten padec, in sicer pod mejo 100.000 ameriških dolarjev, potem ko so v torek za kratek čas presegle vrednost 108.000 ameriških dolarjev.

Portal24; Foto: Pexels