Modre luči in prekršek v Avstriji: Bo ministrica Stojmenova Duh odstopila?

Emilija Stojmenova Duh [Foto: Bor Slana/STA https://servis.sta.si/fotoservis/1200209]

Modre luči in prekršek v Avstriji: Bo ministrica Stojmenova Duh odstopila?

[Vir: MMC RTV SLO] – Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh se je znašla v središču novega incidenta. Maja med službeno potjo v Ženevo je njeno službeno vozilo po avstrijski avtocesti vozilo prehitro, pri čemer so bile v uporabi tudi modre utripajoče luči, kar je v nasprotju s pravili. Avstrijska policija je po prekoračitvi hitrosti vozilo ujela na radar in ministrstvu julija poslala poziv, naj razkrije, kdo je storil prekršek.

Na ministrstvu so se sprva skušali izogniti globi in so preko slovenskega veleposlaništva na Dunaju posredovali prošnjo, naj avstrijski organi odstopijo od kaznovanja. Kot razlog so navedli, da je bila na avtocesti prometna kolona, zaradi katere bi lahko delegacija, v kateri sta bila poleg ministrice še voznik in ena zaposlena, zamudila let na dunajskem letališču. Zaradi tega je voznik prižgal modre luči, da bi lažje prehitel kolono in zagotovil pravočasni prihod na letališče.

Nezakonita uporaba modrih luči

Kljub temu je slovenski veleposlanik na Dunaju, Aleksander Geržina, v odgovoru ministrstvu poudaril, da uporaba modrih luči v takem primeru ni dovoljena niti v Sloveniji, še manj pa na ozemlju tuje države, kjer slovenska vozila sploh ne bi smela uporabljati teh opozorilnih signalov. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so dodali, da ni pravnih podlag za oprostitev kazni, saj vozilo ni bilo del varovane policijske kolone in bi moralo spoštovati omejitve hitrosti.

Zunanji minister je slovenskemu veleposlaništvu na Dunaju svetoval, naj ministrstvu za digitalno preobrazbo predlaga, da plačajo kazen, saj bi to bilo primerno z vidika ohranjanja ugleda Republike Slovenije. Ministrica Stojmenova Duh pa je po dogodku izjavila, da v celotni situaciji ni bilo ničesar spornega, in odgovornost za prekršek delno pripisala policiji, ki skrbi za varovanje in prevoz visokih državnih funkcionarjev.

Slovenska policija je potrdila, da se je voznik ministričinega vozila pred uporabo modrih luči posvetoval z inšpektorjem policijskega centra za varovanje in zaščito, vendar kljub temu opozorila, da je odgovornost za prekršek še vedno na vozniku, če se odloči za uporabo modrih luči v tujini. Po neuradnih informacijah naj bi inšpektor vozniku svetoval, da v tujini ne uporabi modrih luči, če pa jih že uporabi, nosi polno odgovornost za morebitne posledice.

Opozicija zahteva odstop ministrice

Do avgusta je ministrstvo avstrijskim organom posredovalo vse potrebne informacije o prekršku, vendar do zdaj niso ugotovili večjih nepravilnosti. A incident je sprožil val kritik, zlasti s strani opozicije.

Vodja poslanske skupine Nove Slovenije (NSi) Janez Cigler Kralj je med najglasnejšimi kritiki ministrice. Ob robu seje državnega zbora je izpostavil, da se je ministrica v preteklosti že večkrat izognila odgovornosti za svoje napake in da bi morala zaradi incidenta in drugih vprašljivih potez, vključno z domnevno spornim nakupom računalnikov, odstopiti. Cigler Kralj je tudi poudaril, da je ministričin način vodenja ministrstva in njen odnos do vlade ter državnega zbora pokazatelj pomanjkanja odgovornosti.

Poleg incidenta s prehitro vožnjo in uporabo modrih luči je ministrico v zadnjem času obremenjeval tudi domnevno sporen nakup 13 tisoč računalnikov. Opozicija meni, da je bil ta nakup izveden nepravilno, s številnimi napakami in zlorabami pravnih podlag. Kritiki trdijo, da je ministrica odgovorna za situacijo in da bi s svojim odstopom najbolj razbremenila vlado in svojo koalicijo.

Portal24; Foto: Bor Slana/STA https://servis.sta.si/fotoservis/1200209]