Mojstrice preoblek: Ličinke muh, ki zavedejo termite
V gorah Anti-Atlas v južnem Maroku so raziskovalci naleteli na nepričakovanega gosta v podzemnih domovih termitov: ličinke muh, ki z neverjetno preobrazbo uspešno zavajajo svoje gostitelje. Te ličinke, ki pripadajo rodu Rhyncomya, so razvile zapleteno preobleko, s katero se neopazno vtihotapijo v kolonije termitov žetcev (Anacanthotermes ochraceus), kjer ne le preživijo, temveč očitno tudi uspevajo. Odkritje, opisano v reviji Current Biology leta 2025, razkriva osupljive prilagoditve, ki dajejo vpogled v naravne skrivnosti socialnega parazitizma.
Najdba je bila povsem naključna, piše Science Alert. Evolucijski biolog Roger Vila z Inštituta za evolucijsko biologijo v Španiji in njegova ekipa so sprva iskali mravlje, saj je dež omejil aktivnost metuljev, ki jih običajno preučujejo. “Ko smo dvignili kamen, smo odkrili termitnjak s tremi ličinkami muhe, ki jih še nikoli nismo videli,” je pojasnil Vila. Domnevajo, da jih je voda iz globljih plasti gnezda pognala na površje. Kljub nadaljnjim trem odpravam in pregledu stotin kamnov so našli le še dve ličinki, kar nakazuje, da je vrsta izjemno redka. Filogenomske analize potrjujejo, da gre za rod Rhyncomya, a njena biologija ostaja skrivnostna.
Preobleka, ki zavede celo termite
Ličinke so razvile večplastno strategijo za preživetje med termiti, ki s svojimi antenami budno preverjajo vsakega prišleka. Na zadnjem delu telesa nosijo “masko termita” – lažno glavo z antenami, palpami in celo lažnimi očmi, ki so v resnici dihalne odprtine. “Termiti žetci pridejo ob mraku na površje po travo in imajo funkcionalne oči, ki jih ličinke posnemajo,” je razložil Vila. Telo ličink prekrivajo tudi “lovke”, ki natančno posnemajo termitne antene in omogočajo komunikacijo z več termiti hkrati. A ključ do uspeha je vonj: ličinke popolnoma posnemajo edinstven kolonijski vonj termitov. “Kemično so ne razločljive od svojih gostiteljev,” je poudaril Vila, “to je njihov kemijski plašč nevidnosti.”
V divjini so ličinke našli v hranilnih komorah termitnjakov, v laboratoriju pa so se zadrževale na gosto poseljenih območjih. Termiti so jih sprejeli kot svoje, jih češljali in morda celo hranili, čeprav to še ni dokončno potrjeno. “Ličinke niso le tolerirane, temveč aktivno komunicirajo s termiti prek svojih lovk,” je dodal Vila. Ta odnos spominja na socialni parazitizem, podoben tistemu pri muhah grbavcih, a pri Rhyncomya je edinstven za ličinke in kaže na neodvisen evolucijski razvoj. Skupni prednik teh muh sega 150 milijonov let nazaj, kar nakazuje hitro prilagoditev tej nenavadni življenjski strategiji.
Odkritje vabi k razmisleku o mejah simbioze in parazitizma v naravi ter poudarja, kako malo še vemo o raznolikosti žuželk. Čeprav so ličinke v laboratoriju poginile pred preobrazbo v odrasle muhe, znanstveniki upajo, da bodo prihodnje raziskave razkrile še več o teh mojstrih preoblek.
Portal24; Foto: Pixabay/RoyBuri