Moldavija je zaradi strahu pred ruskim odklopom plina razglasila izredne razmere

ByAna Koren

13. decembra, 2024 , , , ,
https://www.freepik.com/free-photo/steel-pipelines-cables-plant_1119703.htm#fromView=search&page=1&position=2&uuid=0d2ac83f-a661-4d67-9c29-4cefbc621009[Foto: Freepik]

Moldavija je zaradi strahu pred ruskim odklopom plina razglasila izredne razmere

Moldavija se sooča z novo energetsko krizo, ki jo sproža strah pred ruskim odklopom plina. Moldavski premier Dorin Recean je opozoril na “izjemno situacijo”, v kateri bi lahko Moskva energijo uporabila kot orožje za destabilizacijo države. V petek je moldavski parlament z večino glasov potrdil uvedbo izrednih razmer v energetskem sektorju, ki bodo trajale od 16. decembra naslednjih 60 dni.

Posebna komisija bo v okviru izrednih razmer sprejela nujne ukrepe za obvladovanje morebitnih težav, če Rusija preneha dobavljati plin elektrarni Kuciurgan, ki je največji energetski vir v Moldaviji. Elektrarna se nahaja v separatistični proruski regiji Pridnestrje in jo oskrbuje ruski energetski velikan Gazprom, navaja Euronews. Moldavski premier je opozoril, da bi prekinitev dobave plina lahko privedla do gospodarske in humanitarne krize, vendar je obljubil, da prebivalci Moldavije ne bodo ostali brez ogrevanja in elektrike.

Energetska ranljivost države

Ruski napadi na ukrajinsko infrastrukturo so že konec leta 2022 povzročili velike izpade električne energije v Moldaviji, saj je država še vedno močno odvisna od dobav iz elektrarne Kuciurgan. Elektrarno, ki jo je leta 2004 prevzelo pridnestrsko vodstvo, je kasneje kupilo rusko državno podjetje, vendar Moldavija privatizacije ne priznava.

Premier Recean je poudaril, da si Moldavija prizadeva za zmanjšanje odvisnosti od ruskih energetskih virov. “To mora biti zadnja zima v zgodovini države, v kateri smo še lahko ogroženi z energijo,” je dejal in dodal, da so energetske krize pogosto namerno sprožene za ustvarjanje panike in kaosa.

Podpora iz Romunije in prozahodna usmeritev

Moldavija si od leta 2022 intenzivno prizadeva za diverzifikacijo virov energije. Romunski minister za energijo Sebastian Burduja je izrazil pripravljenost Romunije, da pomaga Moldaviji, če bo to potrebno, in poudaril, da je to moralna dolžnost ob agresijah z vzhoda. Diverzifikacija energetskih virov je ključnega pomena za zmanjšanje ranljivosti Moldavije, saj se država pod vodstvom prozahodne predsednice Maie Sandu vse bolj usmerja proti članstvu v Evropski uniji.

Separatistična regija Pridnestrje, ki je leta 1992 razglasila neodvisnost po kratki vojni, a je mednarodno nepriznana, je prav tako uvedla izredne razmere zaradi bojazni pred pomanjkanjem oskrbe s plinom. Regija, ki je že dolgo pod močnim vplivom Rusije, ostaja ključen element v energetski dinamiki Moldavije.

Portal24; Foto: Freepik