Moldavija po tesnem referendumu korak bližje Evropski uniji

ByAna Koren

21. oktobra, 2024 ,
Moldavija [Foto: Pixabay/jorono]

Moldavija po tesnem referendumu korak bližje Evropski uniji

[The Guardian] – Po skoraj 99,5 odstotkih preštetih glasov se je izkazalo, da so Moldavci s tanko večino glasovali za pridružitev Evropski uniji, kar je pokazal skoraj končni rezultat ključnega referenduma, ki ga je zaznamovalo tudi rusko vmešavanje. Z referendumom in predsedniškimi volitvami je Moldavija dosegla pomemben mejnik v nenehnem boju med Rusijo in Zahodom za nadzor nad to majhno vzhodnoevropsko državo, kjer živi okoli 2,5 milijona prebivalcev.

Po preštetju skoraj vseh glasov je kampanja za EU komaj presegla 50,39-odstotno podporo, s čimer je proevropska stran zmagala z nekaj več kot 11.000 glasovi. Zelo tesen rezultat pomeni pomembno zmago za prozahodno predsednico Maio Sandu, ki se je izognila političnemu nazadovanju, vendar njen položaj ostaja nestabilen.

Predsedniške volitve prinašajo drugi krog

Poleg referenduma so v Moldaviji potekale tudi predsedniške volitve, kjer je trenutna predsednica Sandu v prvem krogu prejela 42 odstotkov glasov. V drugem krogu se bo pomerila s svojim glavnim nasprotnikom Alexandrom Stoianoglom, nekdanjim tožilcem, ki ga podpirajo proruske sile v državi.

Sandu je v ponedeljek izjavila, da je Moldavija dosegla pomembno zmago v prizadevanjih za pridružitev Evropski uniji, vendar je opozorila na zunanje poskuse vplivanja na volitve. Po njenih besedah so “tuje sile” poskušale vplivati na izid z različnimi oblikami vmešavanja, vključno z nakupovanjem glasov, kar je opisala kot “napad na moldavsko suverenost”.

Ruski vpliv in tesen izid referenduma

Volitve v Moldaviji so potekale ob trditvah, da Moskva vodi intenzivno “hibridno vojno” za destabilizacijo države in preprečitev njene poti proti Evropski uniji. Med preštevanjem glasov je predsednica Sandu obtožila Moskvo in njene posrednike, da so orkestrirali kampanjo za destabilizacijo države.

Moldavske oblasti so odkrile shemo, po kateri so bile tisoče Moldavcev podkupljene, da bi glasovale proti referendumu, kar je sprožilo veliko zaskrbljenost glede legitimnosti glasovanja. Kljub temu so glasovi diaspore, ki so bili prešteti proti koncu, prispevali k zmagi proevropske kampanje.

Polarizacija glede članstva v EU

Čeprav je bil rezultat referenduma izjemno tesen, ostaja jasno, da je moldavska javnost razdeljena glede prihodnosti države v Evropski uniji. Po ocenah analitikov bo drugi krog predsedniških volitev še dodatno zapletel prizadevanja Sandu za nadaljnjo integracijo z Zahodom. Promoskovska opozicija, ki jo vodi Stoianoglo, naj bi dobila dodatno podporo zaradi tesnega izida referenduma in splošnega nezaupanja v proevropsko agendo.

Mednarodni opazovalci poudarjajo, da bo Moldavija morala opraviti še dolgotrajne reforme, preden bo pripravljena na vstop v EU, čeprav je ta cilj zdaj zapisan v ustavo. Kljub temu tesen izid in proruski vplivi postavljajo pod vprašaj, ali bo Sandu lahko obdržala podporo in nadaljevala z uresničevanjem proevropskih reform.

Portal24; Foto: Pixabay/jorono