“Morilci”: Jezni protesti prebivalcev med obiskom španskega kralja
V nedeljo se je na obisku španskega kralja Felipeja, kraljice Letizie, predsednika vlade Pedra Sáncheza in regionalnega voditelja Valencie Carlosa Mazona zgodil nepričakovani protest. Obiskovalci so se soočili z jeznimi prebivalci prizadetih območij, ki so jih obsipali z blatom in jih z vzkliki obtoževali, da so “morilci”, poroča The Guardian. Protest se je odvijal v občini Paiporta, ki je bila ena od najhuje prizadetih med smrtonosnimi poplavami, ki so uničevale več mest v regiji.
Mnogi prebivalci opustošenih območij čutijo, da jih je država pustila na cedilu. Prizadeti se sprašujejo, zakaj so opozorilo, ki je prebivalce pozvalo, naj ostanejo doma, prejeli šele po začetku poplav. Kritiki so posebej izpostavili predsednika vlade Sáncheza, ki je moral zaradi jeze lokalnega prebivalstva hitro zapustiti prizorišče, medtem ko so telesni stražarji z dežniki zaščitili delegacijo pred letečim blatom. Jezni domačini so izrazili razočaranje, ker Sánchez ni prišel na prizorišče prej. “Pedro Sánchez bi moral biti tukaj prvi dan z lopato,” je dejal eden izmed protestnikov.
Kralj Felipe je kljub napetemu vzdušju nadaljeval obisk in se srečal s prebivalci, ki so mu očitali, da so bili zapuščeni. Moški mu je očital, da je prišel štiri dni prepozno in ga izzval z vprašanjem, zakaj je bila opozorila o nevarnosti poplav poslana šele po začetku nesreče.
Mesta v ruševinah in prebivalci v obupu
V prizadetih mestih vladajo težke razmere, saj je poplave povzročila smrtonosna uničenja. Mestni župan Aldaie, Guillermo Luján, je izrazil skrb nad obsegom opustošenja. “Mesto je v ruševinah. Potrebujemo pomoč za ponovno izgradnjo,” je povedal in pozval k hitri pomoči. Več deset tisoč prebivalcev Aldaie in okoliških mest se trenutno sooča z uničenimi domovi, poplavljenimi cestami in pomanjkanjem osnovnih storitev.
Podzemna parkirišča, kot je tisto v nakupovalnem središču v Aldaiji, so bila v nekaj minutah zalita z vodo. “Ne vemo, kaj bomo našli, ko bomo vstopili,” je za medije izjavil Luján in dodal, da se mesto pripravlja na najhujše.
Prostovoljci priskočili na pomoč, a pomanjkanje osnovnih virov ostaja
V Paiporti je županja Maribel Albalat opisala razmere kot obupne. Mesto se še vedno sooča s hudimi posledicami poplav, ki so prizadele okoli 29.000 prebivalcev. Dostop do določenih delov mesta ostaja onemogočen zaradi vode in odpadkov, ki so se nabrali po ulicah. Trupla, ki so še vedno ujeta v vozilih ali podzemnih garažah, otežujejo čiščenje. Župani drugih mest, kot sta Alfafar in Sedaví, so izrazili občutek zapuščenosti s strani oblasti. Poudarili so, da prebivalci sami odstranjujejo blato iz svojih domov in čistijo ulice brez večje pomoči.
Kljub temu so tisoči prostovoljcev iz manj prizadetih območij priskočili na pomoč. Oboroženi z lopatami in metlami so pešačili na prizadeta območja, da bi pomagali pri čiščenju. Valencijsko Mesto umetnosti in znanosti so začasno preoblikovali v zbirno točko za koordinacijo čiščenja in sprejem hrane za prizadete prebivalce.
Obljube oblasti in prizadevanja za dolgoročno obnovo
Predsednik vlade Sánchez je obljubil, da bo na prizadeta območja poslal 10.000 vojakov in policistov, da bi pomagali pri odpravljanju škode, ki jo je povzročila »najhujša poplava tega stoletja«. Priznal je, da so oblasti potrebovale preveč časa, da so posredovale. »Zavedam se, da odziv ni bil zadosten,« je dejal Sánchez in dodal, da je nujno izboljšati usklajevanje in povečati prizadevanja za obnovo.
Znanstveniki opozarjajo, da podnebne spremembe povečujejo intenzivnost ekstremnih vremenskih dogodkov. Segrevanje Sredozemlja, ki vodi v večje izhlapevanje vode, naj bi vplivalo na pogostost in moč nalivov, kar povečuje tveganje za takšne katastrofe v prihodnosti.
Portal24; Foto: Pixabay