MORS razkril podrobnosti glede nakupa osemkolesnikov in vojaških investicij

ByAna Koren

7. septembra, 2023 , ,

MORS razkril podrobnosti glede nakupa osemkolesnikov in vojaških investicij

Obrambni minister Marjan Šarec je danes predstavil ključne informacije glede nakupa osemkolesnikov in porabe sredstev za vojaške investicije v preteklem letu. Ministrstvo za obrambo (MORS) je v zadnjem času obravnavalo različne ponudbe za nakup osemkolesnikov od več držav. Minister Šarec je pojasnil, da so v ta namen poslali prošnje za oddajo ponudb Združenim državam Amerike, Finski, Poljski, Romuniji in Italiji. Medtem ko so pozive k oddaji končnih ponudb poslali vsem omenjenim državam razen ZDA, so od slednjih prejeli ponudbi za vozila Stryker Dragoon in Stryker Duble V-hull.

Po skrbnem pregledu tehničnih in drugih podatkov je ministrstvo nadaljevalo postopek s Finsko, Poljsko, Romunijo in Italijo. Usklajevanja še potekajo. Po pridobitvi vseh potrebnih informacij in cen bo ministrstvo obvestilo vlado o nakupu osemkolesnikov ter pripravilo ustrezne podatke za obrambni odbor Državnega zbora.

Minister Šarec je poudaril, da bo odločitev o izbranem dobavitelju znana “zelo kmalu” in da ostaja ta program zaveza ministrstva.

Število osemkolesnikov

Ministrstvo pa ni razkrilo števila osemkolesnikov, ki jih mora imeti srednja bataljonska bojna skupina in izvidniški bataljon v skladu z zahtevami zveze NATO, saj gre za tajne podatke. Kljub temu pa se načrtuje vzpostavitev teh zmogljivosti v skladu z omenjenimi zahtevami.

V zameno za donacijo oklepnikov Ukrajini je Slovenija prejela donacijo v znesku 42,5 milijona ameriških dolarjev od vlade ZDA, ki jih bo namenila za nakup vozil, tehnike in oborožitve,proizvedenih v ZDA. Poleg tega je prejela 40 taktičnih tovornih vozil rheinmetall MAN v skupni vrednosti 21 milijonov evrov od nemške vlade ter 9,4 milijona evrov od Evropskega mirovnega instrumenta za nakup vojaške opreme.

Ministrstvo za obrambo je lani opravilo revizijo sklenjenega posla za nakup osemkolesnikov Boxer in od njega odstopilo, pri čemer so stroški znašali 4,15 milijona evrov, kar je precej nižje od prvotnih ocen v višini 70 milijonov evrov.

Poročilo o izvajanju vojaških investicij

Odbor Državnega zbora za obrambo se je tudi seznanil s poročilom o izvajanju vojaških investicij za preteklo leto. Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski za obdobje 2021-2026 predvideva 780 milijonov evrov, od katerih je bilo v preteklih dveh letih porabljenih 25 odstotkov.

Med investicijami v letu 2022 je ministrstvo kupilo taktično transportno letalo Spartan v vrednosti 50 milijonov evrov, bojne osemkolesnike Boxer za 14,3 milijona evrov, radijska sredstva Harris za 11,3 milijona evrov ter administrativne stroške v višini treh milijonov evrov po programu OCCAR.

Poleg tega so namenili 19 milijonov evrov za lahka kolesna oklepna vozila, 7,2 milijona evrov za komunikacijsko-informacijski sistem kibernetske obrambe, 10,4 milijona evrov za projekt oprema bojevnika, 1,5 milijona evrov za oborožitev in opremo specialnih sil ter štiri milijone evrov za projekt Spike protioklepnih raketnih sistemov.

Za vzdrževalna dela na osrednjem vadišču v Postojni so namenili 5,5 milijona evrov, predvsem za vzdrževalna dela na strelišču Bač v Ilirski Bistrici. Poleg tega so za izgradnjo strelišča Apače kupili tehnološko opremo v vrednosti 839.000 evrov, pri čemer je ministrstvo pridobilo gradbeno dovoljenje za to strelišče.

Skupaj je ministrstvo za obrambo v letih 2021 in 2022 porabilo 192 milijonov evrov, kar predstavlja približno 25 odstotkov sredstev, predvidenih v zakonu za obdobje 2021-2026, ki znaša 780 milijonov evrov.

Foto: STA

Portal24