Morska voda blizu Fukušime brez radioaktivnosti po izpustu vode iz jedrske elektrarne
Japonsko okoljsko ministrstvo objavilo rezultate testov, ki so jih izvedli na vzorcih morske vode v bližini jedrske elektrarne Fukušima. Ti testi so bili izvedeni nekaj dni po izpustu očiščene vode, ki je bila uporabljena za hlajenje jedrskih reaktorjev. Presenetljivo so rezultati pokazali, da v vzorcih niso odkrili radioaktivnosti.
V četrtek je Vzhodnoazijska država iz porušene elektrarne Fukušima v Tihi ocean začela spuščati vodo. Dejanje je sprožilo proteste tako v Japonski kot tudi v sosednjih državah. Kitajska je celo sprejela odločitev o prepovedi uvoza vodnih proizvodov iz Japonske v luči tega dogodka.
Okoljsko ministrstvo je izvedlo preiskavo vzorcev morske vode, zbranih iz 11 različnih točk v bližini elektrarne. Ugotovljeno je bilo, da so koncentracije radioaktivnega izotopa tritija pod spodnjo mejo zaznavnosti, kar ustreza 7 do 8 bekerelom tritija na liter. Predstavnik ministrstva je zagotovil, da taka raven radioaktivnosti ne bo imela škodljivega vpliva na zdravje ljudi in okolje.
Rezultati testov bodo objavljeni tedensko vsaj v naslednjih treh mesecih, nato pa bo ministrstvo ocenilo nadaljnje korake glede razkritja informacij. Uradnik je za agencijo Reuters povedal, da bo ta proces skrbno spremljal.
Japonska agencija za ribištvo je v soboto poročala, da testi rib v vodah okoli elektrarne niso zaznali prisotnosti tritija.
Tokyo Electric Power Co (Tepco), upravljavec elektrarne, je v petek potrdil, da koncentracija tritija v morski vodi blizu elektrarne znaša manj kot 10 bekerelov na liter. To je pod mejo 700 bekerelov, ki si jo je Tepco sam postavil, in tudi daleč pod mejo Svetovne zdravstvene organizacije, ki je določila mejo 10.000 bekerelov na liter za pitno vodo.
V nedeljo je Tepco sporočil, da niso zaznali nobenih pomembnih sprememb glede radioaktivnosti morske vode v bližini elektrarne.
Foto: Fukushima_Daini_wikimedia_IAEA Imagebank