Musk in Weidel: digitalna razprava o energiji, migracijah in politiki
Milijarder in vizionar Elon Musk je imel intervju z nemško političarko Alice Weidel, voditeljica stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) in kandidatka za kanclerko na prihodnjih volitvah. Dogodek je potekal prek platforme X, kjer je Musk z Weidel izvedel 70-minutni avdio pogovor, v katerem sta razpravljala o raznolikih temah, kot so energetska politika, migracije in globalni konflikti. Pogovor je sprožil zanimanje tako v Nemčiji kot v tujini, saj je vključil elemente, ki lahko vplivajo na politično in gospodarsko prihodnost Evrope.
Pogovor med Muskom in Weidel se je začel s poudarkom na energetiki. Strinjala sta se, da bi Nemčija morala ponovno odpreti jedrske elektrarne, kar bi omogočilo stabilnejšo energetsko prihodnost. Musk, znan po svojih trajnostnih iniciativah, je sicer izrazil prepričanje v prednosti obnovljive energije, vendar je obenem podprl kritiko Weidel nemške energetske politike, ki jo je označila kot neučinkovito.
Weidel je poudarila, da je Nemčija zaradi “zelenih” politik nekdanjih vlad izgubila svojo konkurenčnost in da je nujno potrebna sprememba v smeri energetskega realizma, navaja DW. Ta tematika je bila posebej pomembna za Muska, saj ima podjetje Tesla svojo tovarno Gigafactory v bližini Berlina. Kljub temu, da je priznal podporo nemških oblasti pri vzpostavitvi tovarne, je izpostavil pretirano birokracijo, ki ovira tuje vlagatelje.
Migracije in notranja politika
Del razprave so bile tudi migracije, ena osrednjih tem AfD. Weidel je kritizirala odločitve nekdanjih vlad, predvsem odpiranje meja za begunce med krizo leta 2015, kar je označila kot strateško napako. Musk je to temo povezoval z vprašanjem gospodarskih posledic za Nemčijo in Evropo. Opozoril je, da morajo države najti uravnotežen pristop k migracijam, ki zagotavlja gospodarsko rast brez pretiranih obremenitev na socialne sisteme.
Weidel je v tej točki opozorila, da AfD želi uvesti bolj zmerne migracijske politike, ki temeljijo na gospodarskih potrebah države. Musk je podprl njene poglede, saj je dejal, da mora Nemčija ponovno pridobiti status privlačne destinacije za tehnološko in inovacijsko usmerjene migrante.
Mednarodni konflikti in vizija prihodnosti
Pomemben del pogovora je bil posvečen aktualnim mednarodnim konfliktom, vključno z vojno v Ukrajini in razmerami na Bližjem vzhodu. Musk je izrazil prepričanje, da bi nekdanji ameriški predsednik Donald Trump lahko hitro rešil te konflikte, saj bi s svojimi pogajalskimi sposobnostmi dosegel sporazume, ki bi prinesli stabilnost. Weidel je to povezala s kritiko trenutnih evropskih voditeljev, ki jim po njenem mnenju primanjkuje vizije in poguma za spopadanje z globalnimi izzivi.
V pogovoru sta razpravljala tudi o filozofskih vprašanjih, pri čemer je Musk predstavil svoje poglede na znanost, religijo in pomen širjenja zavesti. Weidel je te misli označila kot navdihujoče, čeprav so se nekateri opazovalci strinjali, da je v tej fazi pogovora izgubila določeno ostrino.
Politični pomen dogodka
Dogodek je bil deležen mešanih odzivov, tako v Nemčiji kot v tujini. Analitiki opozarjajo, da je Weidel s tem korakom uspela doseči ameriško desno občinstvo, kar bi lahko prispevalo k vzpostavitvi močnejših vezi z Washingtonom in potencialno koristilo AfD na mednarodni ravni. Kljub nekaterim kritikam glede njene angleščine in nekoliko togih nastopov, je Weidel v pogovoru z Muskom utrdila svoj status voditeljice, ki se zavzema za korenite spremembe v Nemški politiki.
Po navedbah platforme X je dogodek v živo poslušalo okoli 200.000 ljudi. Čeprav analitiki, kot navaja DW dvomijo, da bo to imelo neposreden vpliv na volilno kampanjo, je Weidel s tem dogodkom poslala jasno sporočilo o mednarodnih ambicijah svoje stranke in o pripravljenosti na sodelovanje s pomembnimi globalnimi akterji, kot je Elon Musk.
Portal24; Foto: Zajem zaslona