Musk vložil zahtevo za sodno prepoved zaradi prehoda OpenAI v profitno podjetje
Elon Musk, tehnološki milijarder in soustanovitelj OpenAI, je prek svojih odvetnikov vložil zahtevo za predhodno sodno prepoved zoper OpenAI, več njegovih nekdanjih soustanoviteljev in ključnih partnerjev, vključno z Microsoftom, poroča TechCrunch. Zahteva je bila vložena na okrožnem sodišču ZDA za severno okrožje Kalifornije. Glavno obtožbo pa predstavlja domnevno protikonkurenčno vedenje obtožencev, ki naj bi škodovalo trgu umetne inteligence (AI) in Muskovemu lastnemu podjetju xAI.
V predlogu za sodno prepoved Muskovi odvetniki obtožujejo OpenAI in njegovo vodstvo, vključno z izvršnim direktorjem Samom Altmanom in predsednikom Gregom Brockmanom, več nedovoljenih praks, kot so:
- Odvračanje vlagateljev od financiranja tekmecev OpenAI: Musk trdi, da OpenAI aktivno preprečuje vlagateljem, da bi podpirali konkurenčne projekte, vključno z njegovim xAI.
- Izkoriščanje občutljivih informacij: OpenAI naj bi zlorabil konkurenčno občutljive informacije, pridobljene prek povezav z Microsoftom.
- Transformacija OpenAI v profitno organizacijo: OpenAI, ustanovljen kot neprofitna organizacija, je po mnenju Muska prešel v profitno strukturo. Slednje pa naj bi bilo v nasprotju z njegovim ustanovnim poslanstvom.
- Povezovanje s podjetji, kjer imajo vodilni osebni interes: Altman in drugi obtoženi naj bi omogočali poslovne odločitve, ki so finančno koristile njihovim interesom.
Muskova trditev: Nepopravljiva škoda in izguba poslanstva OpenAI
Muskovi odvetniki v predlogu trdijo, da bo brez sodne prepovedi prišlo do “nepopravljive škode”. Pravijo, da je neprofitni značaj OpenAI že ogrožen, saj podjetje ni več zvesto svojemu prvotnemu poslanstvu, to je, da zagotovi rezultate svojih raziskav vsem.
V vlogi so zapisali: “Edino pravno sredstvo za zaščito javnosti in Muska je ohranitev statusa quo OpenAI. Če tega ne storimo, bo ustanovitveno poslanstvo OpenAI dokončno izgubljeno.”
Musk je bil eden od soustanoviteljev OpenAI, a je leta 2018 zapustil podjetje zaradi nesoglasij glede njegove usmeritve, navaja TechCrunch. Od takrat je večkrat kritiziral njegovo delovanje. Musk je lani ustanovil svoje podjetje za umetno inteligenco xAI, ki je razvilo generativni AI model Grok, ki zdaj poganja funkcije na platformi X (nekdanji Twitter).
Muskov cilj z xAI je ustvariti alternative obstoječim tehnologijam, a trdi, da je njegovo podjetje tarča protikonkurenčnih praks OpenAI. Oktobra je Financial Times poročal, da je OpenAI od vlagateljev zahteval, da se vzdržijo financiranja njegovih tekmecev, kar je po Musku povzročilo zavrnitev naložb v xAI.
Microsoft in OpenAI: partnerstvo pod drobnogledom
Med obtoženimi je tudi Microsoft, ki je od leta 2019 v OpenAI investiral približno 13 milijard dolarjev. Partnerstvo vključuje dostop OpenAI do obsežnih računalniških virov Microsoftovega oblaka, kar omogoča razvoj modelov, kot je ChatGPT. Muskovi odvetniki trdijo, da Microsoft s tem sodelovanjem pridobiva nepošteno prednost.
Poleg tega naj bi Altman, izvršni direktor OpenAI, finančno koristil od povezav z drugimi podjetji. Muskov pravni tim je opozoril na primer, kjer je OpenAI izbral Stripe kot plačilno platformo. Altman pa ima v slednji pomemben finančni interes.
Tiskovni predstavnik OpenAI je zavrnil Muskov predlog in ga označil za “četrti poskus recikliranja istih neutemeljenih obtožb”. Microsoft in ostali obtoženi se še niso uradno odzvali na obtožbe.
Sodišče bo moralo odločiti, ali bo izdalo začasno sodno prepoved, ki bi ustavila domnevne nedovoljene prakse OpenAI in njegovih partnerjev. Muskovi odvetniki opozarjajo, da OpenAI morda ne bo imel dovolj sredstev za plačilo odškodnine, če bo na koncu razsojeno v Muskov prid. Poleg tega trdijo, da bi nadaljnje naložbe v OpenAI še dodatno otežile razveljavitev morebitnih spornih poslov.
Portal24; Foto: Pixabay