1566 – umre Sulejman I. Veličastni, ki je leta 1521 zavzel Beograd. Ivanovcem je iztrgal Rodos, po bitki pri Mohaču je osvojil skoraj celotno Ogrsko in tri leta kasneje prodrl do Dunaja. V vojnah s Perzijo je osvojil Mezopotamijo in Armenijo. Reformiral je pravni sistem, naročil je gradnjo mošeje v Carigradu. Svojim podložnikom je bil znan kot Zakonodajalec. Sulejman Veličastni je slovel kot nezadržni osvajalec. Čeprav so si na Zahodu po njegovem ustoličenju oddahnili, saj naj bi “Jezni lev” pustil za naslednika “milo jagnje”. Iluzije so se razblinile že leta 1521, ko je zavzel Beograd.
1522 – španski pomorščak Juan Sebastian del Cano konča prvo potovanje okoli sveta. Na pot se je podal skupaj s Fernandom Magellanom, ki je za to ekspedicijo pripravil pet ladij in 270 mornarjev. Del Cano je prevzel poveljstvo leta 1521, ko so Magellana ubili filipinski domorodci. Na cilj je prišel le z eno ladjo in osemnajstimi mornarji.
1683 – umre francoski gospodarstvenik in državnik Jean Baptiste Colbert, glavni predstavnik merkantilizma. Kot finančnemu ministru kralja Ludvika XIV. mu je uspelo ustvariti evropsko gospodarsko silo.
1699 – avstrijske čete pod vodstvom cesarja Leopolda zavzamejo Beograd, ki je bil pod osmansko oblastjo.
1757 – rodi se francoski politik, general, vojskovodja in revolucionar Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier, Marquis de La Fayette. Udeležil se je severnoameriške vojne za neodvisnost. Iz Amerike se je vrnil, ko je bil star 24 let, doma so ga slavili kot junaka. Dvanajst let kasneje je postal predstavnik plemstva in sodeloval v veliki francoski revoluciji. V narodni skupščini je predložil osnutek deklaracije o človekovih in državljanskih pravicah, vendar je odklonil radikalna liberalna stremljenja. Zavzemal se je za ustavno monarhijo. Kot vrhovni poveljnik pariške narodne garde je zatrl protirojalistične vstaje. Po prevladi radikalnih sil in po odstavitvi kralja je pobegnil v tujino. Pod Napoleonom se je vrnil na svoje posesti in ponovno postal poveljnik garde in pomagal pri ustoličenju kralja Ludvika Filipa. Umrl je 20. maja 1834 v Parizu.
1766 – rodi se angleški kemik in fizik John Dalton, utemeljitelj atomske teorije materije, ki jo je prvi postavil na eksperimentalno osnovo. Leta 1804 je odkril zakon o večkratnih sorazmerjih. V Daltonov zakon opisuje plinske mešanice. Bil je slep za barve in je to napako opazoval pri sebi. Barvna slepota se po njem imenuje “daltonizem”. Umrl je 27. julija 1844 v Manchestru.
1868 – v Žalcu poteka drugi slovenski tabor, na katerem so zahtevali Zedinjeno Slovenijo. Do leta 1871 je bilo kar 18 takih taborov, na katerih se je običajno zbralo okoli 5.000 ljudi. Pomenili pa so nekakšen plebiscit slovenskega prebivalstva v vseh delih našega ozemlja za slovensko narodno gibanje in njegov program – Zedinjeno Slovenijo. Ideja po taborskem gibanju na Slovenskem je prišla iz Češke. Od tam je bilo prineseno tudi poimenovanje, toda Slovenci so gibanje pojmovali po svoje. Glavna zahteva na vseh taborih je bila izpolnitev 19. člena ustave, ki je zagotavljal enakopravnost vsem narodom v državi.
Leta 1870 se je rodil britanski kemik Frederick George Donnan.
1888 – rodi se ameriški politik Joseph Patrick Kennedy, oče J. F. Kennedyja, predsednika ZDA, in Roberta Kennedyja, predsedniškega kandidata demokratske stranke.
1901 – v Ljubljani zapelje prvi tramvaj.
1942 – začne se bitka za Stalingrad.
1965 – indijsko letalstvo napade pakistansko mesto Lahore, s čimer se je zaradi Kašmirja začela vojna med Indijo in Pakistanom.
1968 – Velika Britanija podeli neodvisnost kraljevini Svazi. Ta je danes ustavna monarhija v Britanski skupnosti narodov z dvodomnim parlamentom.
1978 – v Ljubljani umre slovenska igralka Elvira Kralj. Poznamo jo iz številnih gledaliških vlog, ki jih je odigrala v mariborskem gledališču in v ljubljanski Drami. Še bolj pa se je Prešernova in Borštnikova nagrajenka vtisnila v spomin po treh celovečernih filmih Na svoji zemlji, Vesna in Ne čakaj na maj.
2007 – V Modeni umre italijanski tenorist Luciano Pavarotti. Poznan je bil po vsem svetu, poleg številnih vlog v operah, je najbolj zaslovel s skupino Trije tenorji, v kateri sta bila še Placido Domingo in Jose Carreras. Najbolj poznan je po ariji Nessun dorma.