Na predsedniških volitvah v Moldaviji zmagala Maia Sandu
Na nedeljskih predsedniških volitvah, kjer se je soočila s tesnim bojem proti Alexandru Stoianoglu, kandidatu, ki ga podpira proruska socialistična stranka je zmagala moldavska predsednica Maia Sandu, ki zagovarja prozahodno usmeritev. Po podatkih centralne volilne komisije, ko je bilo preštetih 98 odstotkov glasovnic, je Sandu vodila s 54,35 odstotkov glasov, kar potrjuje njeno močno podporo med Moldavci, ki si želijo boljše prihodnosti v Evropski uniji, poroča Reuters.
Za 52-letno nekdanjo svetovalko Svetovne banke zmaga predstavlja pomemben korak k okrepitvi prozahodne usmeritve države, ki je pod njenim vodstvom ubrala smer stran od Moskve in k Evropski uniji. Sandujeva je po zmagi poudarila pomen enotnosti v državi ter obljubila, da bo prisluhnila tako svojim podpornikom kot tudi tistim, ki so glasovali za njenega tekmeca. V zmagovalnem govoru je poudarila: “Moldavija, ti si zmagovalka! Naša odločitev za dostojno prihodnost je brez poražencev.”
Kljub temu, da je Sandu zmagala na državni ravni, so rezultati pokazali, da je v več delih države Stoianoglo zabeležil večinsko podporo. To nakazuje, da se Sandujeva stranka sooča s težavnim izzivom na prihajajočih parlamentarnih volitvah, ki bodo ključne za oblikovanje vlade in bodo odločale o nadaljnji usmeritvi Moldavije.
Podpora diaspore in domnevno rusko vmešavanje
Velik delež Sandujeve zmage je pripisati moldavski diaspori, ki je v rekordnem številu sodelovala na volitvah. Predčasni izidi so kazali, da Sandujeva med volivci v tujini uživa več kot 80-odstotno podporo, kar je pomembno vplivalo na končni rezultat, poroča Reuters. Sandujev svetovalec za nacionalno varnost, Stanislav Secrieru, je ob tem opozoril na poskuse ruskega vmešavanja v volitve, kar je povzročilo dodatno napetost med državama. Rusija je obtožbe zanikala, vendar je Secrieru opozoril na poročila o prisilnem usmerjanju volivcev na volišča, kibernetskih napadih ter prijavah bomb na čezmorskih voliščih, kar naj bi vplivalo na glasovanje v diaspori.
Moldavija, ki je že dolgo razpeta med prorusko in prozahodno usmeritvijo, je od ruske invazije na Ukrajino postala še bolj ključna točka interesov Zahoda. Bruselj je z veliko pozornostjo spremljal glasovanje, saj je le teden dni pred tem podobne proruske težnje izrazila vladajoča stranka v Gruziji, še eni državi, ki si prizadeva za članstvo v EU. Sandujeva je volitve opisala kot izbiro med svetlo prihodnostjo v EU do leta 2030 ali negotovostjo in nestabilnostjo pod proruskim vplivom.
Notranje napetosti in vpliv gospodarskih težav
Stoianoglo se je v kampanji zavzemal za integracijo Moldavije v EU. Poudaril pa je tudi pomen ohranjanja vezi z Rusijo, kar je predstavil kot del zaščite nacionalnega interesa. Obtožil je Sandujevo, da njena politika razdira državo, v kateri so že dolgo prisotne napetosti med romunsko govorečo večino in rusko govorečo manjšino. Sandujevo je med volivci prizadelo tudi nezadovoljstvo zaradi gospodarskih težav, saj je država utrpela posledice pandemije COVID-19 ter učinke vojne v Ukrajini, kar je povzročilo visoko inflacijo in pomanjkanje energentov.
Na svoji strani pa je Sandu uspela pridobiti podporo zaveznikov iz diaspore ter volivcev, ki si želijo prihodnosti, usmerjene proti Evropi. Na koncu je Sandujeva izrekla hvaležnost vsem Moldavcem, ki so se odločili za prihodnost, in poudarila, da je slišala tudi kritike. Kljub zmagi jo čaka težko delo, saj bo morala ohraniti enotnost države in nadaljevati pot k članstvu v EU, medtem ko se sooča s pritiskom proruske opozicije.
Portal24; Foto: Pixabay/jorono