“Načrt zmage”: Zelenski poziva k enotnosti in podpori Zahoda
[Reuters] – Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo parlamentu predstavil dolgo pričakovani “načrt zmage”, ki vključuje pet ključnih točk za zaključek vojne z Rusijo. Načrt je namenjen predvsem okrevanju Ukrajine in končanju vojne v prihodnjem letu, medtem ko se država sooča z negotovostjo zaradi napredovanja ruskih sil na vzhodu in grozečimi zimskimi izpadi električne energije.
Zelenski je v svojem govoru poudaril, da je načrt odvisen od podpore mednarodnih zaveznikov, zlasti glede članstva v zvezi NATO in zagotovitve nujno potrebnega orožja. Predlagal je, da Ukrajina prevzame vlogo pri krepitvi varnosti Nata, saj bi ukrajinske enote lahko delno nadomestile ameriške sile v Evropi. V zameno je zahodnim partnerjem ponudil sodelovanje pri razvoju ukrajinskih naravnih virov.
“Skupaj z našimi partnerji moramo spremeniti okoliščine, da se vojna konča, ne glede na to, kaj si želi Putin,” je dejal Zelenski in dodal, da bo njegova vizija prisilila Rusijo k pogajanjem v dobri veri. Kljub temu pa je opozoril, da nekateri zahodni zavezniki drugače gledajo na možnost konca vojne.
Pet ključnih točk načrta
Zelenskijev “načrt zmage” vključuje naslednje točke:
- Članstvo v NATO: Zelenski je pozval k brezpogojnemu povabilu Ukrajine v NATO, vendar se je zavezništvo zaenkrat vzdržalo uradnega povabila.
- Podpora z orožjem: Ukrajina nujno potrebuje nadaljnjo dobavo orožja, vključno z naprednimi sistemi zračnega varovanja.
- Nejedrsko odvračanje: Predlagal je vzpostavitev strateškega nejedrskega odvračanja, kar bi okrepilo obrambne zmogljivosti Ukrajine.
- Razvoj naravnih virov: Zahodnim partnerjem je ponudil sodelovanje pri razvoju in zaščiti ukrajinskih mineralnih virov.
- Povojna obnova: Zaveznikom je obljubil, da bo Ukrajina v primeru povojne obnove postala ključna partnerica pri zagotavljanju varnosti v Evropi.
Dodal je še, da načrt vsebuje zaupne dele, ki jih zaenkrat ne more javno razkriti, saj so namenjeni samo najvišjim uradnikom in vojaškemu vodstvu.
Odziv zaveznikov in Rusije
Predstavitev Zelenskijevega načrta je prišla v kritičnem času, ko je vojaška situacija na vzhodu Ukrajine napeta, zahodni zavezniki pa se soočajo z notranjimi dilemami glede stopnje podpore. Čeprav so nekateri evropski voditelji pohvalili načrt, kot je nizozemski vodja zavezništva Mark Rutte, so mnogi ostali previdni. Kremelj je medtem na kratko komentiral, da je Kijev z načrtom “oddaljen od realnosti” in da mora Ukrajina prenehati slediti nesmiselni politiki.
Zelenski je opozoril tudi na nova tveganja, ki jih predstavlja sodelovanje Rusije z državami, kot sta Severna Koreja in Iran, ki naj bi po njegovih besedah Moskvi dobavljala orožje.
Notranje politične razmere in poziv na enotnost
Ukrajinska vojska se medtem spopada z izzivi, saj ruske enote postopoma napredujejo v vzhodnem delu države, zasedajo vasi in ogrožajo ključna logistična središča. Negotovost se povečuje tudi zaradi možnih političnih sprememb v Združenih državah Amerike, kjer prihajajoče volitve lahko ponovno v Belo hišo pripeljejo nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. Trump je že večkrat izrazil skepticizem glede podpore Ukrajini, kar bi lahko vplivalo na nadaljnji potek vojne.
Zelenski je v svojem govoru poudaril, da Ukrajina potrebuje enotnost, ne le doma, temveč tudi med mednarodnimi zavezniki. Ponovno je pozval k podpori pri izvajanju napadov dolgega dosega na ruske cilje in izpostavil pomembnost nadaljevanja vojaških operacij v ruskih regijah, kot je nedavni vdor v Kursk.
Govor Zelenskega je v parlamentu naletel na mešane odzive. Medtem ko so ga nekateri poslanci podprli, so bili drugi bolj kritični. Oleksij Hončarenko iz opozicijske stranke je načrt označil za nerealističnega, saj se preveč zanaša na mednarodno podporo in premalo na domače ukrepe. Poslanec Roman Lozynskyi iz stranke Zelenskega pa je poudaril, da so se prejšnje zahteve, kot so bile za orožje F-16 in rakete Storm Shadow, prav tako zdele nerealne, a so na koncu obrodile sadove.
Portal24; Foto: Wikimedia/Urad predsednika Ukrajine