Nafta ohranja rast, vlagatelji stavijo na manjšo ponudbo

ByAna Koren

1. aprila, 2024 , , , ,

Nafta ohranja rast, vlagatelji stavijo na manjšo ponudbo

Cene nafte so se rahlo znižale, kljub temu pa so ohranile večino svojih nedavnih pridobitev. Gibanje cen je bilo predvsem posledica pričakovanj manjše ponudbe, ki izhajajo iz rezov, ki jih izvaja OPEC+, napadov na ruske rafinerije in optimističnih podatkov o kitajski proizvodnji.

Surova nafta Brent je doživela padec za 17 centov ali 0,2 odstotka, s ceno 86,83 USD za sod. Ameriška nafta West Texas Intermediate pa je zabeležila padec za 11 centov ali 0,1 odstotka, s ceno 83,06 USD za sod. Omenjeni padec sledi rasti v prejšnjem tednu, ko je nafta Brent zrasla za 2,4 odtsotoka, WTI pa za 3,2 odstotka.

Trg nafte se sooča z več ključnimi vplivi. Med njimi so zaveze OPEC+ k podaljšanju zmanjšanja proizvodnje, ki bi lahko v poletnih mesecih zmanjšale ponudbo surove nafte na severni polobli. Podpredsednik ruske vlade Alexander Novak je napovedal, da se bodo ruske naftne družbe v drugem četrtletju osredotočile na zmanjšanje proizvodnje, ne pa na izvoz, kar je še en dejavnik, ki prispeva k manjši globalni ponudbi.

Dodatno zmanjšanje ponudbe je posledica napadov z droni, ki so izključili več ruskih rafinerij, kar bi lahko zmanjšalo ruski izvoz goriva. Analitiki iz Energy Aspects so izpostavili, da “geopolitična tveganja za zaloge surove nafte in težkih surovin prispevajo k močnim osnovam povpraševanja v drugem četrtletju 2024”.

Povpraševanje in proizvodnja

Na drugi strani pa je bilo v Evropi povpraševanje po nafti večje od pričakovanj. Februarja se je povpraševanje na letni ravni povečalo za 100.000 sodčkov na dan. Slednje pa je nasprotje s prvotno napovedjo zmanjšanja. Trdno povpraševanje v Evropi in mehka rast ponudbe v ZDA, skupaj z možnim podaljšanjem rezov OPEC+, naj bi odtehtali tveganje padca zaradi zmanjšanega povpraševanja na Kitajskem. Nedavni podatki so sicer pokazali, da se je proizvodna dejavnost na Kitajskem marca prvič po šestih mesecih povečala.

Investitorji pozorno spremljajo tudi ameriške gospodarske podatke za znake, ki bi lahko nakazovali možnost znižanja obrestnih mer s strani Federal Reserve kasneje v letu, kar bi lahko dodatno podprlo svetovno gospodarstvo in s tem povpraševanje po nafti.

Analitiki so izrazili zmerno optimistično napoved. Analitiki namreč predvidevajo, da bo nafta Brent v povprečju stal 83 USD na sod v četrtem četrtletju 2024, s čimer nakazujejo možnost nadaljnjega pozitivnega trenda na trgu nafte v prihodnjih mesecih.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik